Rozmowy Sikorski-Grojsman o polskim wsparciu dla Ukrainy

30
Kwiecień
2015

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

– (…) Polska wspiera proces europeizacji Ukrainy. To za polskiej prezydencji uzgodniliśmy tekst umowy stowarzyszeniowej Ukraina-Unia Europejska. Mamy nadzieję, że zostanie ona wdrożona i Ukraina będzie kroczyć drogą ku członkostwu w UE – podkreślił marszałek Sejmu Radosław Sikorski po spotkaniu z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Wołodymyrem Grojsmanem. Szef ukraińskiego parlamentu przybył do Polski z dwudniową oficjalną wizytą na zaproszenie marszałka Sejmu.

Jak powiedział marszałek Radosław Sikorski, rozmowy były poświęcone przede wszystkim procesowi reform na Ukrainie – zmianom już wprowadzonym, aktualnie realizowanym, jak i planowanym. Marszałek Sejmu przypomniał, że w ostatnich dniach Ukraina wspólnie z Unią Europejską dokonała przeglądu tych reform.

Radosław Sikorski podkreślił również solidarność Polski z Ukrainą, będącą przedmiotem agresji zewnętrznej. – (…) Domagamy się respektowania porozumień z Mińska – zaznaczył. Nawiązał także do ostatniego sejmowego expose szefa MSZ, który powiedział, że w przypadku złamania porozumienia z Mińska przez separatystów Polska rozważy wkład we wzmocnienie obronności Ukrainy. – To bardzo ważne stwierdzenie – oby nie musiało dojść do jego realizacji – mówił Radosław Sikorski. – Bardzo życzymy sobie, aby ustalenia z Mińska zostały zrealizowane przez obie strony – dodał.

Marszałek Sejmu Radosław Sikorski wyraził także zadowolenie ze wzmocnienia polsko-ukraińskiej współpracy parlamentarnej.

– Dziękuję Polsce za wsparcie oraz przyjacielską i solidarną pomoc we wszystkich dziedzinach. Jest ona dla nas niezwykle ważna w tym tak trudnym czasie – zaznaczył przewodniczący Wołodymyr Grojsman. Mówiąc o rosyjskiej agresji militarnej w Donbasie, szef ukraińskiego parlamentu tłumaczył, że na wschodzie Ukrainy jego kraj broni nie swoich granic, lecz granic Unii Europejskiej. Wołodymyr Grojsman podkreślał też ukraińskie wysiłki na rzecz realizacji ustaleń z Mińska. – Bardzo skutecznie współpracujemy z OBWE, zawiesiliśmy ogień, także wewnątrz państwa podejmujemy niezwykle ważne decyzje na rzecz reform – wyjaśniał przewodniczący. Zapewnił, że parlament ukraiński swoją część wykona w pełni. Jednocześnie apelował, aby cały cywilizowany świat domagał się wykonania ustaleń mińskich przez stronę rosyjską. – (…) W niektórych zakątkach spokojnej Europy trudno sobie wyobrazić co tak naprawdę się dzieje na wschodnich granicach Ukrainy. Tam trwa bitwa o wartości europejskie i przyszłość całej UE, a na pierwszym planie są bohaterowie ukraińscy – tłumaczył.

Przewodniczący ukraińskiej Rady Najwyższej mówił też o omawianej na spotkaniu kwestii wdrażania reform na Ukrainie i wsparcia dla tych reform ze strony polskiej. Poinformował m.in. o rozpoczętej reformie konstytucyjnej. Wołodymyr Grojsman wyraził wdzięczność za poparcie udzielane Ukrainie przez nasz kraj. – Jeszcze raz pragnę podziękować za konsekwentne stanowisko Polski i za osobiste wsparcie Pana Marszałka – powiedział. Podkreślił także istotne znaczenie zacieśniania relacji miedzy parlamentami Polski i Ukrainy.