Ruszają spotkania w gminach dot. programu Czyste Powietrze

05
Wrzesień
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Minister środowiska Henryk Kowalczyk zainaugurował cykl spotkań na temat rządowego programu Czyste Powietrze. Głównym celem projektu jest poprawa efektywności energetycznej zasobów mieszkalnych budownictwa jednorodzinnego oraz zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery z funkcjonujących i nowo budowanych jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Eksperci odwiedzą każdą polską gminę.

Dwie pierwsze miejscowości, w których rozpoczęto cykl spotkań dot. programu to Obryte i Rząśnik. W ramach inauguracji projektu w spotkaniach uczestniczył minister środowiska.

– Na szczególną uwagę zasługuje kompleksowość wdrażanego programu, który obejmuje wsparcie zarówno termomodernizacji budynków, jak i wymiany źródeł ciepła. Wszystko to pomoże walczyć ze smogiem – problemem, który dotyka nas wszystkich – powiedział podczas spotkania w Obrytem Henryk Kowalczyk. Wysokość dofinansowania będzie się wahała od 30 do 90 proc. dotacji kosztów kwalifikowanych inwestycji, w zależności od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym. – Właściciele domów, których dochody są najniższe, otrzymają do 90% dotacji na realizację przedsięwzięć finansowanych w ramach programu. Maksymalne koszty kwalifikowane przewidziane do wsparcia dotacyjnego wynoszą 53 tys. zł – poinformował szef resortu środowiska.

Program będzie realizowany przez dziesięć lat, a łączna kwota jego realizacji przekroczy 103 mld zł. Według założeń, termomodernizacji zostanie poddanych ponad 3 mln domów jednorodzinnych. Fundusze na działania w ramach Programu będą pochodziły ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej oraz środków europejskich nowej perspektywy finansowej.