Rządowy program termomodernizacji #PolskaBezSmogu 2018-2027

23
Luty
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Poprawa jakości powietrza w Polsce, sytuacji mniej zamożnych gospodarstw domowych oraz efektywności energetycznej Polski – to główne cele ogłoszonego przez premiera Mateusza Morawieckiego oraz wiceministra przedsiębiorczości i technologii Piotra Woźnego rządowego programu termomodernizacji.

 – Walka o czyste powietrze jest jednym z priorytetów rządu. Dzisiaj zaczynamy walkę o czyste paliwo, o lepsze piece, ale zwłaszcza o nasze cieplejsze domy poprzez szeroko zakrojony ogólnopolski program ocieplania budynków, po to, aby w domach było cieplej a wokół nas było czyste powietrze – mówił szef rządu podczas konferencji prasowej w Kancelarii Premiera. Jednocześnie podkreślił, że rządowy program termomodernizacji ma na celu zmniejszenie zanieczyszczeń, a jednocześnie zwiększenie możliwości ocieplania domów przez wszystkich obywateli, zwłaszcza tam, gdzie powietrze jest najbardziej zanieczyszczone. – Nie ma nic ważniejszego od ciepłego domu czy czystego powietrza, z którego każdy mógłby korzystać – stwierdził Morawiecki.

Natomiast minister Woźny podkreślił, że jakość powietrza którym oddychają Polacy to efekt wieloletnich zaniedbań. – Dziś robimy milowy krok w walce o czyste powietrze w Polsce.  Chcemy poprawić jakość powietrza w Polsce, chcemy poprawić jakość życia mniej zamożnych gospodarstw domowych i chcemy też poprawić efektywność  energetyczną Polski. Wszystko po to, żeby Polacy wydawali mniej na energię cieplną, a budżety domowe były w mniejszym stopniu obciążone kosztami ogrzewania – powiedział.

Podczas konferencji przypomniano, że w rankingu Światowej Organizacji Zdrowia, na liście 50 miast z najbrudniejszym powietrzem w Europie, znalazły się aż 33 miejscowości z Polski. Z kolei w pierwszej dziesiątce jest ich aż 7.