Santiago de Compostela, pierwszy dzień VI Polsko-Hiszpańskiego Forum Parlamentarnego

25
Czerwiec
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

W czasie pierwszego dnia Forum, politycy dyskutowali o współpracy na linii Madryt – Warszawa w gospodarce, handlu, edukacji, kulturze i turystyce. Polscy parlamentarzyści przybyli do Hiszpanii na zaproszenie przewodniczącej Kongresu Deputowanych Any Pastor Julián. Tematami rozmów są także kwestie związane z polityką zagraniczną, bezpieczeństwem i współpracą w ramach Unii Europejskiej.

Sejmowej delegacji przewodniczy wicemarszałek Ryszard Terlecki. W wydarzeniu biorą także udział wicemarszałek Beata Mazurek oraz posłowie. Posłom towarzyszy Agnieszka Kaczmarska, szef Kancelarii Sejmu. W tegorocznym forum po raz pierwszy uczestniczą senatorowie z obu krajów, na czele z marszałkiem Stanisławem Karczewskim oraz przewodniczącym Senatu Hiszpanii Pío García-Escudero Márquezem.

– Forum jest ważne w naszych dwustronnych relacjach. Świadczy o tym, jak istotna jest dyplomacja parlamentarna – mówiła podczas inauguracji spotkania Ana Pastor Julián. Hiszpańska polityk zwracała uwagę na potrzebę aktywnego uczestnictwa parlamentów naszych krajów w unijnym procesie decyzyjnym zaznaczając, że przyczyni się to do większej demokracji w ramach Wspólnoty. Przewodnicząca przypomniała także o tegorocznych obchodach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i 550. rocznicy utworzenia w naszym kraju dwuizbowego parlamentu. Marszałek Senatu wyraził zadowolenie ze spotkania polskich i hiszpańskich parlamentarzystów służącemu zacieśnieniu relacji miedzy naszymi krajami. – Bliska polsko-hiszpańska współpraca jest niezbędna dla sukcesu Europy. Nasze relacje musza się opierać na wzajemnym zaufaniu – zaznaczył Stanisław Karczewski. Przewodniczący hiszpańskiego Senatu Pío García-Escudero Márquez akcentował wspólną dla obu krajów wizję UE. Z kolei wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki mówił o potencjale współpracy i o interesach łączących oba państwa. – Polska i Hiszpania zgodnie podjęły się wspólnego działania na rzecz aktywnej, silnej i zintegrowanej wewnętrznie Unii Europejskiej – powiedział Ryszard Terlecki.