Sasin i Halicki o wynikach wyborów samorządowych

23
Październik
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Jacek Sasin z Prawa i Sprawiedliwości mówił na antenie radiowej Trójki, że jego ugrupowanie odnotowało w wyborach samorządowych wyraźny progres. Natomiast poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki zwrócił uwagę, iż do rządzenia w sejmikach może nie wystarczyć nieco lepszy wynik od kolejnego komitetu, nawiązując w ten sposób do małej zdolności koalicyjnej PiS.

Do tej pory PKW nie podała oficjalnych wyników wyborów samorządowych. Według danych sondażowych oraz wyników cząstkowych, w skali kraju wygrało Prawo i Sprawiedliwość, drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska, a trzecie PSL.

W radiowej Trójce Jacek Sasin podkreślił, że to partia rządząca jest zwycięzcą wyborów. – Prawo i Sprawiedliwość poprawiło swój wynik znacząco, o pięć procent, wygrało w dziewięciu sejmikach, a poprzednio w pięciu – mówił poseł. Dodał , powołując się na wyniki exit poll, że PiS uzyskało osiem procent więcej niż druga Koalicja Obywatelska.

Natomiast Andrzej Halicki stwierdził, iż  dla Prawa i Sprawiedliwości, na pewno jest zaskakujące, – że w tak wielu miastach wyniki rozstrzygnęły się w pierwszej turze. Poseł Platformy Obywatelskiej przypomniał również, że jego partia znajduje się w jednej europejskiej frakcji z PSL. – Szeroki proeuropejski, prodemokratyczny front jest reprezentowany znacznie wyżej niż Prawo i Sprawiedliwość – powiedział.

W ocenie posła PiS tegoroczne wybory – pokazały, że w Polsce demokracja ma się naprawdę całkiem dobrze. (…) Wybory w Polsce rozstrzygają się w tych mniejszych miejscowościach. Tutaj Prawo i Sprawiedliwość może się pochwalić sporymi sukcesami – mówił Sasin.

Poseł PO zapowiedział, że jego ugrupowanie będzie wspierało samorząd, poprzez wzmocnienie w narzędzia, także finansowanie, ponieważ władzę lokalną – trzeba wzmacniać, a nie ograniczać. (…) Rząd Prawa i Sprawiedliwości w ostatnich dwóch latach przeprowadził 11 ustaw, które ograniczały narzędzia i finansowanie samorządów – przypomniał Halicki.