Schetyna zapowiedział, że PO zmieni sposób zarządzania państwem

23
Październik
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Szef Platformy zapowiedział w Łodzi decentralizację państwa oraz wzmocnienie finansowe samorządów. Zadeklarował również że jego ugrupowanie nie chce rządzić ludźmi, tylko skutecznie zarządzać państwem, nie chce gromadzić władzy, tylko się nią dzielić, żeby jak najwięcej decyzji Polacy mogli podejmować samodzielnie.

Podczas konwencji PO w łódzkiej Hali Expo został przyjęty nowy statut partii. Wśród najważniejszych zmian znalazła się likwidacja – wprowadzonej w czasach kierowania PO przez Donalda Tuska – funkcji pierwszego przewodniczącego partii oraz powołanie nowego organu – Prezydium partii.

Podczas konwencji pod hasłem „Polska samorządna” Schetyna zaprezentował program PO na przyszłoroczne wybory samorządowe. – Zaczynamy maraton wyborczy. Za rok Polacy zdecydują komu na kolejne cztery lata powierzą kierowanie gminami, powiatami, miastami, województwami. Potem będziemy wybierać przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego, za kolejne pół roku – Sejm i Senat. I znowu pół roku i wybory nowego prezydenta – powiedział. Jednocześnie zadeklarował, że PO jest gotowa na te starcia. Według Schetyny, zbliżający się – maraton wyborczy nie jest podobny do żadnego po roku 1989 r. Dziś nie chodzi o zwykłą konkurencję pomiędzy partiami politycznymi – dziś, tak jak kiedyś, znów walczymy o przyszłość Polski, opartej na wolności, własności prywatnej i na samorządności – mówił.

Szef PO zapowiedział, że partia chce zmienić sposób zarządzania państwem, styl sprawowania władzy oraz stosunek państwa do obywateli. – My nie chcemy rządzić ludźmi, tylko skutecznie zarządzać państwem, nie chcemy gromadzić władzy, tylko się nią dzielić, żeby jak najwięcej decyzji Polacy mogli podejmować samodzielnie, żeby jak najwięcej decyzji zapadało blisko ludzi. Chcemy, żeby państwo ufało Polakom, a nie ich kontrolowało, żeby urzędy służyły ludziom, żeby im pomagały, a nie przeszkadzały i gnębiły, żeby ludzie nie bali się państwa, lecz mogli mu ufać – powiedział Schetyna.

Lider PO powtórzył postulat dalszej decentralizacji kraju i wzmocnienia samorządów, w tym likwidację urzędu wojewody i przekazanie jego kompetencji marszałkom województw. – Obecny rząd traktuje wojewodów tak, jak partyjnych komisarzy i używa ich do walki z samorządami – stwierdził Schetyna. Zapowiedział również wzmocnienie finansowe samorządów. – Zostawimy każdą złotówkę z podatków PIT i CIT tam, gdzie mieszkają obywatele – w gminach, powiatach i województwach. Dzięki temu mieszkańcy będą mieli kontrolę nad tym, na co wydawane są ich pieniądze, a przedsiębiorcy będą wiedzieć, że od ich podatków zależy to, co dzieje się w regionach, gdzie prowadzą działalność ich firmy – tłumaczył.