Sejm przyjął ustawę o ratyfikacji Porozumienia paryskiego do Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, sporządzonej w Nowym Jorku 19 maja 1992 r., przyjętego w Paryżu 12 grudnia 2015 r.

07
październik
2016

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

W ustawie Sejm wyraża zgodę na ratyfikację przez Prezydenta RP tego porozumienia. To tzw. duża ratyfikacja, wynikająca z art. 89 Konstytucji RP. Porozumienie paryskie ustanawia wielostronne zasady ochrony klimatu po 2020 r.

Celem dokumentu jest m.in. zapewnienie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych dzięki globalnemu, solidarnemu wysiłkowi wszystkich państw. Zgodnie z postanowieniami nowego porozumienia w sprawie zmian klimatu, transformacja w kierunku niskoemisyjnej gospodarki ma zmierzać – w długiej perspektywie – do rozwoju gospodarczego i tworzenia nowych miejsc pracy, szczególnie w małych i średnich przedsiębiorstwach. Jak zaznacza rząd, porozumienie paryskie nie kwestionuje prawa państw do korzystania z własnych surowców, wybranych sposobów produkcji energii, czy możliwości określania ich miksu energetycznego. Polska zachowuje zatem prawo wyboru sposobów i tempa transformacji do gospodarki niskoemisyjnej. Narzędziami do osiągnięcia tego celu mogą być m.in. wprowadzanie nowych technologii zmierzających do redukcji emisji CO2, zwiększanie udziału odnawialnych źródeł energii w bilansie energetycznym, ale również pochłanianie dwutlenku węgla, np. przez lasy. Teraz ustawa ratyfikacyjna będzie rozpatrywana w Senacie.