Sejm uczcił pamięć „ojca polskiej paleobotaniki” prof. Mariana Raciborskiego

10
marzec
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Sejm w uchwale wyraził uznanie dla dorobku naukowego i patriotycznej postawy wybitnego polskiego uczonego – prof. Mariana Raciborskiego.

W dokumencie przypomniano, że 17 marca br. przypada 100. rocznica śmierci Mariana Raciborskiego „ojca polskiej paleobotaniki, pioniera ruchu ochrony przyrody w Polsce”.

Marian Raciborski urodził się w 1863 r. w Brzóstowej niedaleko Ostrowca Świętokrzyskiego. Od najmłodszych lat interesował się tematyką przyrodniczą. To sprawiło, że podjął studia przyrodnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim, które następnie kontynuował m.in. w Bonn, Monachium i Tybindze. Po ich zakończeniu został adiunktem w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

W latach 1896-1900 przeprowadził pionierskie badania wyspy Jawy, które przyniosły mu międzynarodowe uznanie i rozgłos. Jako dyrektor Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie mocno zaangażował się w działalność na rzecz ochrony przyrody w Polsce, w tym w ochronę wyodrębnionego przez siebie jako samodzielny gatunek modrzewia polskiego. Jego naukowy dorobek obejmuje około 300 publikacji.

W uchwale podkreślono, że prof. Raciborski był nie tylko wybitnym uczonym, ale i wielkim patriotą. – Wychowany w rodzinie powstańca styczniowego, w roku 1914 poparł całym sercem działalność Józefa Piłsudskiego i czyn legionowy. Wolnej Ojczyzny nie doczekał. Zmarł 17 marca 1917 roku w Zakopanem. W l00. rocznicę śmierci profesora Mariana Raciborskiego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wspomina jego postać i czci pamięć o nim oraz wyraża uznanie dla jego dorobku naukowego i patriotycznej postawy – zaznaczono w uchwale.