Słabe wyniki PiS w II turze wyborów samorządowych

05
Listopad
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Prezes Instytutu Badań Samorządowych Łukasz Pawłowski zwrócił uwagę, że partia rządząca straciła aż 9 miast prezydenckich, w porównaniu do poprzednich wyborów samorządowych. PiS utrzymał władzę tylko w Stalowej Woli i Zamościu.

W Gdańsku, Krakowie, Szczecinie i Radomiu – czyli największych miastach, gdzie kandydaci PiS walczyli w II turze o prezydenturę, partia rządząca odnotowała porażki. PiS utrzymał władzę jedynie w 2 z 11 miast prezydenckich, w porównaniu do 2014 roku. Udało mu się także zdobyć nowe miasta – Otwock i Chełm. W tym pierwszym wygrał Jarosław Margielski,  a w drugim Jakub Banaszek.

II tura wyborów pokazuje, że partia rządząca traci swoje bastiony. Prezes Instytutu Badań Samorządowych Łukasz Pawłowski zauważył na Twitterze, że PiS stracił aż 9 miast prezydenckich, w porównaniu do poprzednich wyborów samorządowych. Partia rządząca utrzymała stan posiadania jedynie w Stalowej Woli i Zamościu. Po stronie strat znalazł się Mielec – gdzie wygrał bezpartyjny Jacek Wiśniewski, Siedlce – tutaj mieszkańcy woleli bezpartyjnego Andrzeja Sitnika, w Ostrołęce będzie rządził związany z lewicą Łukasz Kulik, w Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk z KO, a w Łomży bezpartyjny Mariusz Chrzanowski.