Spotkanie marszałka Sejmu z wiceprzewodniczącym Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Chin

27
wrzesień
2016

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Perspektywy rozwoju relacji polsko-chińskich oraz możliwości wzmocnienia współpracy między Europą Środkowo-Wschodnią i Chinami (16+1), w szczególności w wymiarze parlamentarnym, to główne tematy spotkania marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego z wiceprzewodniczącym Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Chin Wangiem Jiarui.

Marszałek Sejmu przypomniał o łączącym Polskę i Chiny strategicznym partnerstwie ustanowionym w czerwcu br. przez prezydenta RP i przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej. Podkreślił, że obecny czas, gdy toczy się dyskusja o przyszłości Europy i kraje Europy Środkowo-Wschodniej chcą wzmacniać wzajemną współpracę, sprzyja zacieśnianiu relacji Polski i Chin. Marszałek Kuchciński wskazał też m.in. na szczególne położenie Polski, przez którą przebiegają szlaki komunikacyjne ze wschodu na zachód i z północy na południe.

Wiceprzewodniczący Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Chin Wang Jiarui zwrócił uwagę na korzyści dla gospodarki światowej i porządku światowego płynące ze współpracy Polski i Chin. Mówił też o bardzo istotnej roli formatu 16+1 służącego pogłębianiu współpracy regionalnej. Podkreślił także strategiczne znaczenie inicjatywy „Pas i Szlak” i wyjątkowe miejsce Polski w tym projekcie, mającym polegać na stworzeniu sieci połączeń infrastrukturalno-transportowych.

Politycy zgodnie wyrazili nadzieję, że kontakty na płaszczyźnie parlamentarnej, które są ważnym elementem stosunków polsko-chińskich, będą się nadal rozwijać. Zgodzili się, że bardzo dobrą ideą jest propozycja wzmocnienia współpracy 16+1 poprzez organizację szczytu parlamentarnego w przyszłym roku w Polsce. Zgodnie z koncepcją  zaproponowaną przez marszałka Marka Kuchcińskiego w szczycie wzięliby udział przewodniczący parlamentów państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz Chin i byłby on okazją do wymiany poglądów np. na temat realizacji inicjatywy „Pas i Szlak”.

Rozmówcy podkreślili wszechstronny charakter polsko-chińskiej współpracy, która obejmuje także takie dziedziny jak nauka, kultura, technika, edukacja czy turystyka. Podczas spotkania poruszono również kwestię kandydatury Łodzi na organizatora International Expo poświęconego rewitalizacji miast w 2022 r.