Spotkanie ministrów ds. transportu Polski i Finlandii

24
Kwiecień
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk rozmawiał w Helsinkach z minister transportu i komunikacji Finlandii Anną Berner o Pakiecie Mobilności, rozwoju międzynarodowego korytarza kolejowego Rail Baltica oraz szlaku Via Carpatia.

– Nasze kraje odgrywają kluczową rolę w powstaniu spójnej i efektywnej sieci transportowej w basenie Morza Bałtyckiego – powiedział w trakcie spotkania Andrzej Adamczyk. Wyraził także zadowolenie, że podczas rozmów na forum unijnym o Pakiecie Mobilności Polska i Finlandia prezentują zbieżne stanowiska. Ministrowie rozmawiali również o inwestycjach w międzynarodowym korytarzu kolejowym Rail Baltica. – Jesteśmy świadomi znaczenia szlaku kolejowego Rail Baltica dla rozwoju gospodarczego Polski, Finlandii oraz Unii Europejskiej. Korzyści płynące z tej inwestycji mogą zostać zwiększone dzięki planowanej budowie tunelu między Finlandią a Estonią – stwierdził Adamczyk.

Polski minister zaznaczył, że zapewnienie swobodnego przepływu towarów i osób z Europy Północnej w kierunku południowym jest jednym z kluczowych zadań infrastrukturalnych. – W tym kontekście możliwe byłoby uzyskanie efektu synergii z innym wielkim projektem inwestycyjnym, jakim jest budowany przez Polskę we współpracy z Litwą, Ukrainą, Słowacją, Węgrami, Rumunią, Bułgarią, Grecją i Turcją korytarz Via Carpatia – mówił Adamczyk.