Spotkanie ministrów obrony państw NATO

15
Luty
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Zmiana struktury dowódczej i powołanie nowych dowództw, zwiększanie wydatków obronnych  państw członkowskich oraz współpraca NATO z UE były głównymi tematami sesji. Spotkanie służyło także przygotowaniom do lipcowego szczytu Sojuszu.

– Zmiany zaproponowane w dowodzeniu NATO to bardzo dobry kierunek, wzmocnią po latach Sojusz Północnoatlantycki. Polska nadal jest zainteresowana przyjęciem dowództwa armijnego, które ma powstać w ramach reformy struktury dowodzenia NATO – mówił Mariusz Błaszczak po pierwszym dniu obrad ministrów obrony państw NATO w Kwaterze Głównej Sojuszu w Brukseli. Jednocześnie podkreślił – Najważniejsze jest to, że NATO się zmienia i wzmacnia. Staje się siłą, która jest w stanie przeciwstawić się zagrożeniu. To jest proces, którego oczekiwaliśmy. To wzmacnia także nasze bezpieczeństwo. Tylko poprzez wzmocnienie NATO możemy czuć się bezpieczni.

Ważnym tematem podejmowanym w Brukseli był także przegląd funkcjonowania  Batalionowych Grup Bojowych w ramach wysuniętej obecności NATO na flance wschodniej (enhanced Forward Presence – eFP). Te kwestie szef polskiego resortu obrony poruszył w rozmowach bilateralnych. Mariusz Błaszczak o dalszym, dwustronnym wzmacnianiu współpracy w dziedzinie obronności,  w tym projektach modernizacyjnych realizowanych w Siłach Zbrojnych, rozmawiał z Sekretarzem Obrony USA, Sekretarzem Obrony Wielkiej Brytanii oraz z ministrami obrony: Francji, Niemiec, Rumunii i Chorwacji.