Spotkanie ministrów spraw zagranicznych NATO

06
Grudzień
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Głównymi tematami posiedzenia ministrów spraw zagranicznych NATO były wyzwania stojące przed Sojuszem, w tym współpraca z Unią Europejską i obrona europejska oraz relacje z Rosją. Spotkanie stanowi element przygotowań do przyszłorocznego szczytu NATO – informuje resort.

W trakcie sesji Rady Północnoatlantyckiej z Wysoką Przedstawiciel UE ds. Zagranicznych Federicą Mogherini Witold Waszczykowski zaznaczył, że po przyjęciu na szczycie NATO w Warszawie deklaracji dotyczącej współpracy NATO-UE dynamika wzajemnych relacji wzrasta, a liczba obszarów kooperacji powiększa się m.in. o wspólne wypracowywanie odpowiedzi na zagrożenia hybrydowe i walkę z terroryzmem. – Współpraca strukturalna Unii powinna stanowić wzmocnienie dla kooperacji NATO-UE – dodał szef MSZ. Zaznaczył przy tym, że bardzo istotna pozostaje ścisła koordynacja w celu zapewnienia komplementarności i zapobiegania ewentualnemu powielaniu podejmowanych działań.

Podczas sesji poświęconej tematom strategicznym szef polskiej dyplomacji podkreślił, że NATO, tak jak dotychczas, powinno wykazywać jedność i spójność. Wyraził także przekonanie, że dotychczasowe działania Federacji Rosyjskiej nie stanowią odpowiedniej reakcji na przedstawioną przez sojuszników ofertę dialogu. – Rosja nadal stanowi część problemu, a nie rozwiązania – mówił szef MSZ. Dodał, że dialog z Rosją powinien być wypełniony treścią i dążyć do rozwiązania pilnych kwestii, w tym związanych z agresją na Ukrainę oraz koniecznością przestrzegania zasady transparencji w sferze działań wojskowych.