Spotkanie premiera z szefostwem KE

09
Marzec
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Mateusz Morawiecki po spotkaniu z przewodniczącym KE Jean-Claudem Junckerem i wiceprzewodniczącym  Fransem Timmermansem wyraził nadzieję, że w przyszłości stanowiska Polski i Komisji ulegną na tyle bliskiemu zbliżeniu, aby doszło do porozumienia w kwestii zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości.

– Miałem dzisiaj okazję zaprezentować Białą Księgę, o której założeniach i zawartości bardzo merytorycznie dziś rozmawialiśmy z panem przewodniczącym i wiceprzewodniczącym Komisji. Przekazaliśmy ją również do wszystkich krajów członkowskich, by mogły zapoznać się z przedstawionymi w niej racjami, które dotyczą zasadności i konieczności reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce – powiedział szef polskiego rządu po spotkaniu w Brukseli.

Mateusz Morawicki stwierdził, że wszelkie cząstkowe i niepełne informacje, pojawiające się na temat reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce, nie pozwalają na wyrobienie sobie klarownego obrazu, dlaczego były one konieczne. – Chcemy też obniżyć emocje, które wokół reformy wymiaru sprawiedliwości cały czas były obecne przez ostatnie miesiące, kwartały i myślę, że to się udaje – mówił.

Premier poinformował, że zaprezentowana w Brukseli Biała Księga, jest oficjalnym dokumentem rządowym przyjętym przez Komitet ds. Europejskich, który został przekazany do wszystkich państw członkowskich UE i będzie rozesłany do wszystkich eurodeputowanych. – Chciałbym, aby wszyscy mogli zapoznać się ze specyfiką polskiego wymiaru sprawiedliwości skoro stał się on tak głośny w Europie. Przydałoby się, żebyśmy bardzo dokładnie wiedzieli, o czym rozmawiamy. To było głównym przedmiotem mojego dzisiejszego spotkania – powiedział Morawiecki. – To, czego teraz oczekujemy to bardzo głęboka, merytoryczna i poważna analiza tego dokumentu, tak jak my, bardzo poważnie i merytorycznie podeszliśmy do zestawu rekomendacji Komisji Europejskiej i w oparciu o szereg przykładów staraliśmy się odpowiedzieć rzeczowo i rzetelnie na wszystkie wątpliwości – mówił szef rządu.