Spotkanie premierów Polski i Węgier

15
Maj
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Tematem rozmów Mateusza Morawieckiego z Viktorem Orbánem były kwestie dotyczące stosunków zewnętrznych i polityki bezpieczeństwa w kontekście europejskiej polityki wschodniej. Obaj politycy dyskutowali również o współpracy dwustronnej i regionalnej.

 – Poruszyliśmy kwestie związane z wieloletnimi ramami finansowymi w związku ze zbliżającymi się – a właściwie już rozpoczętymi – negocjacjami budżetowymi w ramach Unii Europejskiej. Nasze stanowiska w sprawie przyszłego budżetu UE są bardzo bliskie. Jeśli chodzi o politykę spójności, wspólną politykę rolną – tutaj mamy absolutnie jednakowe stanowisko – mówił szef polskiego rządu na konferencji prasowej.

Premierzy rozmawiali też o rozwoju wspólnego rynku oraz polityce migracyjnej. – Polska i Węgry mają jednoznaczne stanowisko w sprawie polityki dotyczącej migracji i uchodźców. Uzgodniliśmy także dalsze kroki co do podejścia do tego tematu – poinformował Mateusz Morawiecki.

– Rozmawialiśmy o współpracy dwustronnej, która rozwija się wzorcowo, o wymianie handlowej i wspólnych inwestycjach, ale także o infrastrukturze, współpracy kulturalnej,  wspólnych polsko-węgierskich fundacjach, które pielęgnowałyby nasze dziedzictwo narodowe – relacjonował polski premier.