Spotkanie prezydenta z organizacjami obywatelskimi

09
Styczeń
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Andrzej Duda podczas spotkania z przedstawicielami instytucji obywatelskich oraz organizatorami kampanii społecznych z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości podkreślił, że to organizacje obywatelskie tętniły pulsem, dążącym do niepodległej Rzeczpospolitej.

 – To właśnie państwa działalność, to właśnie wszystko to, co państwo przez te 100 lat i wcześniej zrobiliście dla Rzeczpospolitej, predestynuje właśnie was do tego, by w tę setną rocznicę się włączyć i by tą wielką, wspaniałą atmosferę patriotyczną, historyczną, propaństwową, proniepodległościową, prosuwerennościową w tę setną rocznicę budować. (…) Byliście państwo w walce o suwerenną, niepodległą Rzeczpospolitą zawsze; byliście państwo również i w budowaniu suwerennej, i niepodległej Rzeczpospolitej – podkreślił prezydent.

Duda przypomniał, że organizacje obywatelskie – organizowały ludzi w wielkim marzeniu, które później spowodowało, że ta Rzeczpospolita się w 1918 r. odrodziła, a później, że ukształtowała swoje granice, że utrzymała się. (…) Błyskawicznie zorganizowaliśmy coś, co jest jedynym w swoim rodzaju wydarzeniem w dziejach ludzkości, polskie państwo podziemne. Armia Krajowa w okresie II wojny światowej, potem żołnierze niezłomni, którzy cały czas walczyli o wolną i suwerenną Polskę w czasie, kiedy ta walka była już – wydawało się – całkowicie beznadziejna, ale to właśnie dzięki tym, którzy o nich pamiętali i którzy czerpali z ich bohaterstwa i tradycji, trwała myśl o suwerennej Polsce przez cały okres komunistycznego zniewolenia – powiedział prezydent. Dodał,  że to właśnie ta idea – pozwoliła zbudować Komitet Obrony Robotników, to ona później pozwoliła zbudować Solidarność. To ona wreszcie doprowadziła nas do zwycięstwa w 1989 r. i to ona także buduje Rzeczpospolitą, która jest dzisiaj coraz mocniejsza.