Spotkanie szefa MSZ z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej

10
Kwiecień
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Głównymi tematami rozmów Jacka Czaputowicza z Fransem Timmermansem  były reforma polskiego sądownictwa, aktualne kwestie międzynarodowe i bieżąca agenda unijna.

– Cieszę się, że mamy intensywny dialog na temat praworządności w Polsce. Obie strony dążą do znalezienia pewnego konsensusu, kompromisu, który umożliwi zamknięcie sprawy art. 7 i przejście do realizacji wspólnych ważnych wyzwań, przed którymi stoi UE – powiedział szef polskiej dyplomacji po spotkaniu z przebywającym z wizytą w Warszawie pierwszym wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem.

„Wizyta wiceprzewodniczącego Timmermansa była okazją do kontynuacji formuły bezpośredniej wymiany poglądów przedstawicieli Komisji Europejskiej, Polski oraz naczelnych organów sądowniczych i polskiego środowiska prawniczego. Szef polskiej dyplomacji zaznaczył, że wspiera dialog na najwyższym szczeblu, angażujący bezpośrednio zainteresowane strony, który jest przejawem nowego podejścia do prowadzenia dyskusji na temat praworządności” – poinformowało MSZ.

Spotkania, w których uczestniczył wiceprzewodniczący KE, były okazją do podsumowania dotychczasowych postępów w dialogu Polski i Komisji Europejskiej oraz omówienia kolejnych etapów reformy sądownictwa w Polsce, w tym także zapoznania się z przedłożonymi w ostatnich dniach do laski marszałkowskiej projektami nowelizującymi ustawy regulujące ustrój wymiaru sprawiedliwości. – Różne sugestie dotyczące ulepszenia poszczególnych elementów tego systemu są możliwe, natomiast chodzi nam o to, aby istota tego systemu nie została zagubiona – mówił Czaputowicz.

Podczas wizyty w Warszawie wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej spotkał się również z premierem Mateuszem Morawieckim, przedstawicielami Kancelarii Prezydenta RP, I Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzatą Gersdorf, z Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julią Przyłębską oraz z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem.