Spotkanie szefów dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej i Australii

23
Luty
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Sytuacja międzynarodowa, bezpieczeństwo regionalne, współpraca w walce z terroryzmem oraz stosunki UE z Australią znalazły się wśród tematów rozmów ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej i Australii w Budapeszcie.

– Polska popiera zawarcie umowy o wolnym handlu UE-Australia – powiedział przewodniczący polskiej delegacji wiceminister spraw zagranicznych Marek Magierowski, odnosząc się do kwestii współpracy między Unią Europejską a Australią. – Liczymy, że przyniesie ona korzyści gospodarcze UE, w tym Polsce jak i Australii –  dodał.

Spotkanie państw V4 z Australią było pierwszym zorganizowanym na tym szczeblu.

 Na marginesie rozmów państw wyszehradzkich i Australii wiceminister spotkał się z szefową australijskiej dyplomacji Julie Bishop. Rozmowa dotyczyła m.in. współpracy gospodarczej pomiędzy oboma krajami, planowanych wizyt wysokiego szczebla oraz współpracy na forum ONZ. – Z Australią łączy nas wspólne spojrzenie na najważniejsze kwestie polityki międzynarodowej. Powinniśmy ściślej współpracować w kluczowych dla nas kwestiach, także na forum ONZ – stwierdził Magierowski.

Australia jest ważnym partnerem gospodarczym Polski w regionie Azji i Pacyfiku. W ostatnim czasie odnotowuje się szybki wzrost we wzajemnych obrotach handlowych, a Polska od lat ma nadwyżkę w handlu z Australią. Ponadto nad Wisłą obecnych jest ponad 130 australijskich inwestorów. – Liczymy na to, że bardzo dobra polsko-australijska współpraca przełoży się na dalszy rozwój wymiany handlowej i konkretne projekty gospodarcze. Będziemy wspierać rozwój kontaktów biznesowych – zapowiedział wiceszef polskiego MSZ.