Spotkanie szefów MSZ Polski i Belgii w Brukseli

09
Luty
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

– Choć nie jesteśmy jednomyślni w odniesieniu do wszystkich kwestii z agendy europejskiej, pozostajemy zgodni w kluczowych zagadnieniach, takich jak potrzeba rozwoju i wzmocnienia konkurencyjności wspólnego rynku czy szeroko rozumiana polityka energetyczna – powiedział minister Jacek Czaputowicz po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Królestwa Belgii Didier Reyndersem.

 

Podczas swojego pierwszego spotkania z belgijskim partnerem, szef polskiego MSZ wyraził zadowolenie z dobrze rozwijających się relacji dwustronnych, zarówno politycznych, jak i gospodarczych. – Polskę i Belgię łączy nie tylko dialog polityczny, ale także imponująca współpraca inwestycyjna i gospodarcza – stwierdził Czaputowicz. – Obroty naszych krajów w 2016 roku sięgnęły niemal 9 miliardów euro, wstępne statystyki za 2017 rok wyglądają równie dobrze – dodał.

Minister zwrócił również  uwagę na rolę współpracy w ramach formatów regionalnych oraz znaczenie dialogu między naszymi krajami w ramach Grupy Wyszehradzkiej i Unii Beneluksu. – Cieszy nas intensywny rozwój współpracy regionalnej, czego dowodem jest m.in. planowane w tym tygodniu podpisanie Programu Współpracy na lata 2018-2020 między Rządem RP a Rządem Flandrii – powiedział szef polskiej dyplomacji.

Rozmówcy omówili także aktualne kwestie z agendy UE, w tym negocjacje przyszłego budżetu UE oraz brexit. Tematem rozmów były też przygotowania do szczytu NATO, który w lipcu tego roku odbędzie się w Brukseli, jak również możliwości współpracy polsko-belgijskiej na forum ONZ.