Spotkanie szefów MSZ Polski i Niemiec

18
Styczeń
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Szefowie dyplomacji Polski i Niemiec omówili podczas spotkania w Berlinie wyzwania stojące przed Unią Europejską, w tym kwestie związane z Brexitem, sposoby wyjścia z kryzysu migracyjnego oraz sprawy bezpieczeństwa europejskiego i polityki energetyczno-klimatycznej.

– Niemcy są ważnym, strategicznym partnerem Polski zarówno w sferze gospodarczej, jak i politycznej – podkreślił szef polskiej dyplomacji na konferencji prasowej po spotkaniu ze swoim niemieckim odpowiednikiem Sigmarem Gabrielem.

– Bardzo mi zależało, żeby moja wizyta odbyła się szybko i cieszę się, że mogłem ją zrealizować.  Ścisła współpraca między naszymi państwami jest niezbędna dla zapewnienia trwałego, stabilnego rozwoju Europy. Dzisiejsze spotkanie, mam nadzieję, przyczyni się do ożywienia dialogu w różnych sferach – mówił Jacek Czaputowicz. Dodał, że Polska chce budować z Niemcami wspólne partnerstwo. –  Chcemy być razem, razem przekształcać Europę i zwiększać rolę Europy w świecie.

Szef polskiego MSZ poinformował, że podczas spotkania z niemieckim odpowiednikiem przedstawił polską wizję UE.

Obaj politycy rozmawiali także o współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego. – Mamy wiele wspólnych spraw, problemów na agendzie europejskiej, światowej, powinniśmy koordynować działania między tymi głównymi państwami w UE jakimi są Francja, Niemcy i Polska. Liczymy, że wkrótce dojdzie do spotkania w ramach Trójkąta Weimarskiego na najwyższym szczeblu; blisko nam do stanowiska Niemiec w najważniejszych sprawach dotyczących wizji UE, mamy nieco odmienne stanowisko z Francją – mówił polski minister.

Czaputowicz powiedział, że w rozmowie z niemieckim szefem dyplomacji poruszył także tematy trudne. – Chcemy, by dyskusja o reparacjach była prowadzona na poziomie ekspertów. (…) na tym etapie, nie jest to kwestia, która stanowi balast w stosunkach między rządami – dodał.