Spotkanie wiceprezydenta USA z szefem RE

21
Luty
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Mike Pence zapewnił w Brukseli, że Stany Zjednoczone chcą kontynuować współpracę i partnerstwo z Unią Europejską. Z kolei szef Rady Europejskiej Donald Tusk, uznał te słowa za obiecujące na przyszłość.

 

 – Dziś w imieniu prezydenta Trumpa chcę potwierdzić mocne zaangażowanie Stanów Zjednoczonych na rzecz dalszej współpracy i partnerstwa z Unią Europejską – mówił amerykański wiceprezydent po spotkaniu z Tuskiem. Pence komentując zaniepokojenie, które wywołały w Brukseli krytyczne wypowiedzi prezydenta USA odnoszące się do UE, w tym wyrażone przez niego przekonanie, że Wielka Brytania jest pierwszym ale nie ostatnim państwem, które opuści Unię , zaznaczył, że – Jakiekolwiek są między nami różnice, to dwa kontynenty łączą wspólne dziedzictwo, te same wartości i przede wszystkim ten sam cel: by promować pokój i dobrobyt przez wolność, demokrację i rządy prawa.

Przewodniczące RE uznał słowa amerykańskiego wiceprezydenta za obiecujące na przyszłość. Tusk dodał, że ta wypowiedź dużo wyjaśnia w kwestii podejścia nowej administracji USA. – Bardzo potrzebowaliśmy tego spotkania. Zbyt wiele wydarzyło się w minionych miesiącach w pana kraju i w UE, zbyt wiele nowych i czasami zaskakujących opinii wyrażano na temat naszych relacji i bezpieczeństwa, aby udawać, że wszystko jest po staremu – mówił. – Wyraziłem przekonanie, że w interesie Zachodu jest utrzymanie porządku, opartego na prawie międzynarodowym, w którym brutalna siła i egoizm nie mogą decydować o wszystkim. I że utrzymanie tego porządku będzie możliwe tylko poprzez wspólną, opartą na wzajemnym wspieraniu się i stanowczą politykę całej zachodniej społeczności – relacjonował szef RE. Jednocześnie podkreślił, iż – wszelkie doniesienia o śmierci Zachodu są bardzo przesadzone. (…) Ktokolwiek chce zniszczyć ten porządek, oczekując na porządek postzachodni, powinien wiedzieć, że będziemy zdecydowanie go bronić – dodał.

Tusk stwierdził także, że bezpieczeństwo Zachodu jest oparte na NATO. – Idea NATO nie jest przestarzała – powiedział.