Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata na Wiejskiej. Apel złożony na ręce Szefa Kancelarii Sejmu

27
Luty
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Siedmioosobowa grupa przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata spotkała się z Szefem Kancelarii Sejmu Agnieszką Kaczmarską. Bohaterowie uhonorowanych przez Instytut Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie przekazali minister Kaczmarskiej apel do Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Ten sam dokument otrzymał izraelski odpowiednik – przewodniczący Knesetu Yuli-Yoel Edelstein oraz szefowie rządów obu państw: Benjamin Netanjahu i Mateusz Morawiecki.

Sprawiedliwi apelują w nim o pojednanie i dialog, wobec nieporozumień związanych ze zmianą ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. „Nie zgadzamy się na skłócanie Żydów i Polaków. Apelujemy, by nasze dwa narody, połączone blisko 1000-letnią, wspólną historią budowały przymierze i przyszłość w Polsce, Europie, Izraelu i Ameryce, oparte na przyjaźni, solidarności i prawdzie” – podkreślono w apelu.

Treść listu została odczytana podczas spotkania przez Annę Stupnicką-Bando, prezes zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Przedstawiciele Towarzystwa wyrazili nadzieję, że spotkanie oraz ich aktualna działalność wpłynie na poprawę relacji polsko-izraelskich.