Stalinowski terror w Marynarce Wojennej. „Oddali życie za suwerenną Polskę” – relacja z otwarcia wystawy w Sejmie

10
styczeń
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

We wtorek w holu głównym Sejmu została otwarta wystawa „Honor – Prawda – Pamięć. Zbrodnie stalinowskie w Marynarce Wojennej”, poświęcona przedstawicielom przedwojennej kadry oficerskiej Marynarki Wojennej oraz podoficerom i marynarzom, którzy padli ofiarą stalinowskich zbrodni.

„Po długich latach doły śmierci ukazały całe okrucieństwo komunistycznego systemu, a historia upomniała się o prawdę” – brzmi fragment listu Marszałka Sejmu, odczytanego podczas otwarcia ekspozycji. „Na karty polskich dziejów przywracane są nazwiska bohaterów, którzy oddali życie za suwerenną i wolną Polskę. Istotne jest, by znaleźli stałe miejsce nie tylko w naukowych opracowaniach, lecz przede wszystkim w świadomości oraz sercach Polaków” – napisał Marek Kuchciński. List odczytała poseł Małgorzata Zwiercan, która wraz z poseł Barbarą Dziuk, jest inicjatorką przedsięwzięcia.

– Oni wiedzieli czym była wolna i niepodległa Polska, dlatego musieli zginąć – mówił obecny w Sejmie prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek. – Ci ludzie zapłacili ogromną cenę, ale po tylu latach zwyciężyli, czego dowodem jest Państwa obecność i wystawa w Sejmie Rzeczpospolitej to jest wielkie zwycięstwo tych wartości i idei, za które tamci ludzie oddali życie – dodał prezes IPN.

Ekspozycja ukazuje represje komunistyczne wymierzone w przedwojenną kadrę oficerską Marynarki Wojennej oraz w podoficerów i marynarzy, którzy do służby trafili na przełomie lat 40-tych i 50-tych. Wystawa przedstawia sylwetki głównych oskarżonych w stalinowskim procesie komandorów z 1952 r. (kmdr. Stanisława Mieszkowskiego, kmdr. por. Zbigniewa Przybyszewskiego, kmdr. Jerzego Staniewicza, kmdr. por. Kazimierza Kraszewskiego, kmdr. Mariana Wojcieszka, kmdr. por. Roberta Kasperskiego, kmdr. ppor. Wacława Krzywca oraz kmdr. Adama Rychla), sowietyzację Marynarki Wojennej i całych polskich sił zbrojnych po II wojnie światowej.

Wystawa została przygotowana przez Muzeum MW w Gdyni oraz Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku. Autorami wystawy są dr Tomasz Neubauer (Muzeum MW) i Daniel Sieczkowski (IPN). Wystawa składa się z 16 plansz formatu 90×125 cm. Ekspozycję można będzie obejrzeć w Sejmie do 15 stycznia.