Streżyńska podkreśliła, że cyfrowe państwo musi być bezpieczne

10
Październik
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Minister cyfryzacji, podczas III Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC w Krakowie stwierdziła, że ugodzenie przez cyberprzestępców w zaufanie do państwa przynosi o wiele większe skutki, niż atak hakerski na firmę dostarczającą usługi cyfrowe.

– Cyfrowe państwo musi być bezpieczne, bo nawet jeśliby udało się przenieść wszystkie usługi publiczne do sieci, to dopóki nie będą one bezpieczne, to nie będzie zaufania pomiędzy ich dostawcą, czyli państwem a odbiorcami, czyli obywatelami i przedsiębiorcami – mówiła Anna Streżyńska. Jednocześnie zwróciła uwagę, iż ugodzenie przez cyberprzestępców w zaufanie do państwa przynosi o wiele większe skutki, niż atak hakerski na jedną z firm dostarczających usługi cyfrowe.

Minister cyfryzacji poinformował również, że w kierowanym przez nią resorcie został powołany „cyber-szeryf”, który jest odpowiedzialny za cyberbezpieczeństwo. Tę funkcję pełni wiceminister Krzysztof Silicki. – Jest jednak przed nami długa droga, w której nie jesteśmy sami, mamy wielu współpracujących towarzyszy z innych resortów – dodała Streżyńska.

 – My borykamy się jeszcze cały czas z podstawami cyberbezpieczeństwa dla świeżo kreowanych przez nas usług publicznych, ale nie możemy zapomnieć o tym, że cyberprzestępcy czyhają wprawdzie na nasze pieniądze i na naszą e-tożsamość, ale najczęściej czyhają też na demokrację i tę głębszą tożsamość, którą są nasze wartości – podkreśliła szefowa resortu cyfryzacji.