„Sueddeutsche Zeitung” pisze o braku poszanowania demokracji przez władze w Warszawie

10
Marzec
2016

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Zdaniem korespondenta gazety Floriana Hassela PiS zmierza do autorytarnego panowania i dlatego chce zlikwidować centralną zasadę państwa prawa dotyczącą kontroli niezależnych sędziów nad rządem i większością parlamentarną. Ponadto zwraca uwagę, że w związku z takimi działaniami Bruksela będzie musiała w końcu nałożyć sankcje na władze w Warszawie.

„Kaczyński i jego partia PiS chcą, jak każda władza zmierzająca do autorytarnego panowania, faktycznie zlikwidować centralną zasadę nowoczesnego państwa prawa: to, że rząd i jego większość w parlamencie podporządkowane są kontroli niezależnych sędziów” – zauważa warszawski korespondent „Sueddeutsche Zeitung”. Florian Hassel komentując zapowiedź niepublikowania przez polski rząd wydanego przez TK orzeczenia stwierdza, że grozi to poważnym kryzysem państwa. „Rzeczywisty władca Polski Jarosław Kaczyński i jego rząd nie chcą opublikować orzeczenia TK z powodu rzekomego braku prawomocności. Chcą zignorować je tak jak orzeczenie z grudnia stanowiące, że prezydent Polski musi zaprzysiąc trzech sędziów wybranych przez poprzedni rząd” – stwierdza autor artykułu.

Hassela uważa, iż Jarosław Kaczyński zdecydowany jest na „przeforsowanie wbrew wszystkim demontażu TK. (…) Jeżeli tak się stanie, Komisja Europejska będzie musiała wkrótce nałożyć na Warszawę sankcje, a w dalszej perspektywie obciąć środki finansowe” – pisze. Według niego tylko obecny kryzys migracyjny powoduje, że „podjęcie zdecydowanych kroków przeciwko tym, którzy grzeszą przeciwko demokracji w samej UE, jest mało prawdopodobne. (…) Bezprecedensowe w swojej radykalności postępowanie polskiego rządu zagraża zwartości UE jako stowarzyszenia krajów demokratycznych. Jednak, podobnie jak w kryzysie uchodźczym, i w tym przypadku nie widać skutecznych rozwiązań” – czytamy w „Sueddeutsche Zeitung”.