Święto Służby Ochrony Państwa z udziałem Marszałka Sejmu

13
Czerwiec
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

– Chciałem wam podziękować osobiście, bo dzisiaj należę do tych, którzy są przez was na co dzień ochraniani. Dobrze wiem, że to trudne. Trudne i dla was, którzy w tej mojej bezpośredniej ochronie służą, ale trudne także i dla mnie, bo nie jest to łatwe mieć cały czas w swoim otoczeniu ludzi, którzy mają wgląd w życie prywatne – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości w Belwederze.

We wtorkowe południe w święcie SOP, oprócz głowy państwa, wzięli udział także marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński oraz szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. „Wszystkiego najlepszego dla funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa. Szczególne pozdrowienia dla całej mojej ekipy” – napisał na Twitterze Marek Kuchciński.

Podczas obchodów wręczono odznaczenia państwowe – Medale za Długoletnią Służbę – zasłużonym funkcjonariuszom, awanse na wyższe stopnie służbowe. Odbyło się także ślubowanie nowo przyjętych funkcjonariuszy.

Joachim Brudziński, szef MSWiA, w swoim wystąpieniu podkreślił, że „ten dzień z pewnością przejdzie do historii, bo po raz pierwszy funkcjonariusze obchodzą to święto właśnie jako Służba Ochrony Państwa”. – Nieprzypadkowe jest także miejsce, w którym się spotkaliśmy. To właśnie Belweder był i jest siedzibą najważniejszej osoby w państwie. Dziś pierwsza grupa nowo przyjętych funkcjonariuszy złożyła przysięgę właśnie na nowy sztandar. Drodzy funkcjonariusze, od tej pory będzie wam on towarzyszył. To bardzo ważne, że widnieją na nim słowa odnoszące się do służby Polsce: Bóg, Honor, Ojczyzna – zaznaczył minister Brudziński.

W trakcie obchodów odczytany został list od premiera Mateusza Morawieckiego. Premier zaznaczył w nim, że święto SOP jest wydarzeniem szczególnym, „gdyż obchodzimy je świadomi zmian, które dokonują się w waszej formacji. Wszystkich zebranych zapewniam o moim szacunku i szczerej pamięci”.

1 lutego weszła w życie ustawa, która powołała Służbę Ochrony Państwa w miejsce Biura Ochrony Rządu. Zadania SOP nie ograniczają się tylko do działań ochronnych VIP-ów i najważniejszych obiektów. Nowa służba ma też zadania polegające na rozpoznawaniu i zapobieganiu przestępstwom m.in. przeciwko Polsce, życiu lub zdrowiu, bezpieczeństwu powszechnemu, bezpieczeństwu w komunikacji, porządkowi publicznemu, zamachom i czynnej napaści, skierowanym przeciwko ochranianym osobom oraz bezpieczeństwu ochranianych obiektów.