Szef MON w Albanii

04
Październik
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Wczoraj w Tiranie odbyły się rozmowy ministrów obrony narodowej Polski – Antoniego Macierewicza i Albanii Olty Xhaçkiej. Szef resortu obrony RP zapewnił, że polskie wojska obecne w Kosowie i innych miejscach na Bałkanach, będą obecne tak długo, jak będzie potrzeba.

– Mówiliśmy o sprawach najważniejszych dla bezpieczeństwa Europy i dla całej wspólnoty transatlantyckiej i dla całego świata. Podjęliśmy decyzje, które nie tylko wzmacniają naszą współpracę, ale mogą przynieść bardzo wymierne efekty dla całej Europy i regionu Europy Środkowej powiedział po spotkaniu minister Macierewicz. Jak zapewnił szef MON – Polska i polskie wojska, kontyngenty, które są w Kosowie i innych miejscach Bałkanów, będą starały się wspierać wasze wysiłki i będziemy tutaj tak długo, jak długo będzie potrzeba. – Chcę podziękować za udział wojska albańskiego we wzmacnianie wschodniej flanki za udział w grupie bojowej, gdzie na Łotwie ćwiczą wspólnie wojska polskie i albańskie. Współpraca między wojskami, z Kanadyjczykami i innymi przyczynia się do wzrostu bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO.

– Jestem przekonany, że bardzo się przyczyni do bezpieczeństwa tworzone przez Albanię Centrum Doskonalenia NATO Foreign Fighters, w którym Polska będzie uczestniczyła i za tą inicjatywę jesteśmy bardzo wdzięczni, podobnie jak za wasz udział w Centrum Doskonalenia Kontrwywiadu NATO w Krakowie. Taka współpraca jest modelowym przykładem jak razem możemy bronić bezpieczeństwa i pokoju Europy. Polska ma pełną świadomość tego, jak kluczową rolę Albania odgrywa dla stabilizacji Bałkanów i powstrzymywania fali terroryzmu – powiedział minister Macierewicz w Tiranie.

Z kolei Minister Xhacka podziękowała Polsce za wsparcie dla niepodległości Kosowa. Jednocześnie podkreśliła, że obecność polskich sił wojskowych przyczynia się do stabilności całego regionu.