Szef MSZ kontynuuje wizytę w Lublanie

28
Wrzesień
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Drugiego dnia oficjalnej wizyty w Słowenii szef polskiej dyplomacji rozmawiał z prezydentem Słowenii Borutem Pahorem oraz premierem Miro Cerarem o przyszłości Unii Europejskiej, bezpieczeństwie, współpracy polsko-słoweńskiej, także w formatach regionalnych oraz relacjach gospodarczych – poinformował resort.

„Wizyta ministra Witolda Waszczykowskiego w Lublanie potwierdziła wolę obu państw do intensyfikacji relacji dwustronnych, poszukiwania możliwości dalszego rozwoju rosnącej współpracy gospodarczej, jak również wzmacniania współpracy na forum organizacji międzynarodowych, w tym zwłaszcza na forum ONZ. Wskazano na zainteresowanie obu stron rozwijaniem współpracy – gospodarczej, infrastrukturalnej, transportowej i w cyberprzestrzeni, z wykorzystaniem możliwości postawionych podczas Szczytu Trójmorza w Warszawie w lipcu tego roku; w formatach regionalnych w ramach Grupy Wyszehradzkiej jak również płaszczyzny współpracy Chiny – Europa Środkowo-Wschodnia (16+1)” – napisało ministerstwo w komunikacie.

„W rozmowie z premierem Słowenii Miro Cerarem podkreślono znaczenie działań prewencyjnych wzmacniających bezpieczeństwo europejskie. Strona polska usłyszała także podziękowania za wsparcie w obliczu kryzysu migracyjnego” – informuje MSZ.

„W ostatnim dniu wizyty w Lublanie minister Witold Waszczykowski spotkał się również z przedstawicielami słoweńskiego think-tanku SDMO, w którym udział wzięli m.in. byli ambasadorowie Republiki Słowenii w Polsce” – czytamy w komunikacie resortu.