Szef MSZ na posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych

17
Lipiec
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Partnerstwo Wschodnie, sytuacja w Libii i w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej były głównymi tematami dyskusji ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE podczas posiedzenia Rady do Spraw Zagranicznych (FAC) w Brukseli.

„Rozmowy dotyczące Partnerstwa Wschodniego (PW) skupiły się na przygotowaniach do spotkania ministerialnego PW, które odbędzie się w 15 października 2018 r. Szef polskiej dyplomacji podkreślił w tym kontekście potrzebę sprawnego wdrożenia postanowień ze szczytu PW, który odbył się w listopadzie zeszłego roku. Zaznaczył także szczególne znaczenie wzmacniania odporności państw PW na zagrożenia zewnętrzne i wewnętrzne, budowy połączeń infrastrukturalnych oraz rozwoju kontaktów międzyludzkich i wspierania młodzieży” – poinformował resort. Jacek Czaputowicz przedstawił także propozycje dotyczące obchodów  przypadającej w 2019 r. 10. rocznicy utworzenia Partnerstwa Wschodniego. – Zależy nam na tym, aby podtrzymać pewną dynamikę kontaktów w przyszłym roku, żeby uczcić to dziesięciolecie i zaplanować dalsze działanie wobec państw tego regionu na okres kolejnych 10 lat – powiedział minister.

Szef polskiej dyplomacji podczas omawiania spraw bieżących przedstawił plan zorganizowania szczytu procesu berlińskiego w Poznaniu w lipcu przyszłego roku, który zapowiedział w minionym tygodniu w Londynie premier Mateusz Morawiecki. – Naszym celem jest wsparcie państw Bałkanów Zachodnich poprzez przekazanie naszych doświadczeń z procesu akcesyjnego, przyjmowana acquis communautaire, jak również  wykorzystania funduszy unijnych – zapowiedział Czaputowicz.

 „W trakcie dyskusji na temat Libii ministrowie odnieśli się do sytuacji politycznej, gospodarczej i kwestii bezpieczeństwa w tym kraju. Poparli przy tym starania podejmowane przez Specjalnego Przedstawiciela Sekretarza Generalnego ONZ Ghassana Salamé na rzecz stabilizacji sytuacji w Libii” – poinformował MSZ.