Szef MSZ na spotkaniu V4 – NB8 w Sztokholmie

20
Czerwiec
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Zacieśnienie współpracy regionalnej na osi Północ – Południe było celem szóstego spotkania ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej, nordyckich i bałtyckich (format V4+NB8), które odbyło się 19 czerwca w Sztokholmie – poinformował resort.

Współgospodarzami spotkania była minister spraw zagranicznych Szwecji Margot Wallström z racji sprawowania przez to państwo przewodnictwa w grupie NB8 i szef dyplomacji Węgier Péter Szijjártó, reprezentujący prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej.

W agendzie rozmów ministrów znalazły się sprawy wschodnie, polityka bezpieczeństwa, w tym przygotowania do Szczytu NATO, relacje transatlantyckie, bezpieczeństwo energetyczne regionu oraz kwestie unijne.

Jacek Czaputowicz odnosząc się do sytuacji na wschodzie Europy, zaznaczył, że – bezpieczeństwo, stabilność i rozwój naszego regionu należą do głównych priorytetów wszystkich państw dzisiaj tu zgromadzonych. Dlatego za niedopuszczalne uważamy wszelkie przypadki łamania międzynarodowych norm, standardów oraz brak poszanowania dla praw człowieka –powiedział.

 „Spotkanie ministrów spraw zagranicznych w formacie V4+NB8 poprzedziły konsultacje w gronie szefów delegacji państw Grupy Wyszehradzkiej. Szef polskiego MSZ przeprowadził także rozmowy z estońskim szefem dyplomacji Svenem Mikserem, swoim litewskim odpowiednikiem Linasem Linkevičiusem oraz łotewskim ministrem spraw zagranicznych Edgarsem Rinkēvičsem, podczas których szef polskiego MSZ przedstawił stanowisko Polski wobec toczącego się z KE dialogu ws. art. 7.” – poinformowało ministerstwo.

Spotkania w formacie V4+NB8 odbywają się od 2013 r. z inicjatywy Polski i Szwecji.