Szef MSZ poprowadził debatę otwartą w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

23
Maj
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Jacek Czaputowicz przewodniczył debacie otwartej Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęconej ochronie ludności cywilnej w konfliktach zbrojnych. Było to jedno z najważniejszych wydarzeń wysokiego szczebla na tym forum podczas miesięcznej prezydencji Polski w Radzie – poinformował resort.

Szef polskiej dyplomacji poruszył kwestie zapobiegania konfliktom, konieczności przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego i promocji dobrych praktyk oraz odpowiedzialności osób, które dopuszczają się zbrodni przeciwko ludności cywilnej lub obiektom cywilnym. To  priorytetowe zagadnienia w kontekście ochrony ludności cywilnej, na które Polska chce zwrócić uwagę w ramach członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

 – Nie powinniśmy szczędzić wysiłków, by zapobieganie konfliktom było nadrzędnym priorytetem ONZ. (…) Jeśli jednak konflikt zbrojny wybuchnie, musimy skupić się na zapewnieniu cywilom najwyższego stopnia ochrony – powiedział Jacek Czaputowicz. Zwrócił również uwagę zgromadzonych na niepokojące zjawiska – prowadzenie działań zbrojnych na gęsto zaludnionych obszarach miejskich, stosowanie głodzenia ludności jako narzędzia wojny oraz ataki na personel medyczny i pracowników humanitarnych – stanowiące wyzwania dla ochrony ludności cywilnej.

Szef MSZ przypomniał też o konflikcie u naszych wschodnich sąsiadów. – Ukraina była i pozostaje obiektem ciągłej agresji wojskowej i bezprawnej okupacji swojego terytorium. Pomimo wielu starań podjętych przez społeczność międzynarodową zawieszenie broni na Ukrainie jest dalekie od implementacji – stwierdził minister.

Podczas dyskusji głos zabrali: sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, dyrektor wykonawczy Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża Yves Daccord i Hanaa Edwar z Iraku – przedstawicielka społeczeństwa obywatelskiego.