Szef MSZ rozmawiał w Waszyngtonie o współpracy polsko-amerykańskiej

22
Maj
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Szefowie dyplomacji RP i USA  rozmawiali o wzmocnieniu zdolności obronnych NATO, m.in. poprzez rozszerzanie amerykańskiej obecności wojskowej w naszym regionie, w tym w Polsce. Podczas spotkania poruszono także kwestię perspektywy rozwoju współpracy polsko-amerykańskiej, w tym w sektorze energii, oraz najważniejszych wyzwań stojących obecnie przed społecznością międzynarodową.

– Przedyskutowaliśmy priorytetowe zadania stojące przed Sojuszem Północnoatlantyckim w związku ze zbliżającym się szczytem w Brukseli. (…) Wymieniliśmy również poglądy na temat najpoważniejszych wyzwań, jakimi są zakończenie konfliktu na Ukrainie, denuklearyzacja Półwyspu Koreańskiego czy ustabilizowanie sytuacji na Bliskim Wschodzie – poinformował Jacek Czaputowicz po spotkaniu z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo.

– USA są naszym ważnym partnerem w wysiłkach mających na celu poprawę bezpieczeństwa energetycznego Polski i regionu, m.in. poprzez lepszą dywersyfikację dostaw oraz powstrzymywanie szkodliwych dla bezpieczeństwa projektów, takich jak Nord Stream 2, bądź skutków ich wdrażania – powiedział szef polskiej dyplomacji.

„Wobec szeregu problemów w sąsiedztwie Europy, strony zgodziły się, że kluczem do ich rozwiązania jest jedność i współdziałanie całej wspólnoty transatlantyckiej. Bliskie sojusznicze relacje polsko-amerykańskie pozostają jednym z jej istotnych ogniw. Sekretarz Pompeo podziękował również za działania Polski w ramach przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ” – poinformował resort.