Szef niemieckiego MSZ z wizytą w Warszawie

19
Marzec
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Najważniejsze kwestie z agendy europejskiej, sytuacja bezpieczeństwa międzynarodowego oraz  ocena stosunków dwustronnych były tematami rozmów szefa polskiej dyplomacji Jacka Czaputowicza z nowym ministrem spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maasem podczas jego pierwszej wizyty w Polsce.

Rozmowy ministrów dotyczyły kluczowych kwestii agendy europejskiej, w szczególności reformy UE, polityki energetycznej i polityki migracyjnej. Dyskusja dotyczyła także przyszłości europejskiej polityki obronnej. – W naszej polityce zagranicznej, ale także w polityce Niemiec celem jest silna UE, jedna UE, która nie jest podzielona na różne prędkości czy różne obszary. Chcemy UE, która jest konkurencyjna, oparta na czterech swobodach i taka, która rozwija się i jest przykładem dla innych państw i obszarów na świecie – powiedział szef polskiej dyplomacji.‎

Jacek Czaputowicz podkreślił, że Niemcy są sojusznikiem Polski w NATO. – Chcemy razem rozwijać relacje strategiczne i umówiliśmy się co do dalszej współpracy. (…) Doceniamy uznanie znaczenia stosunków z Polską w programie rządowym i w umowie koalicyjnej. Cieszymy się z tego, że Polska zajmuje ważne miejsce, o czym zostałem zapewniony, w polityce Niemiec – mówił szef polskiego MSZ.

W kontekście współpracy europejskiej ministrowie wyrazili nadzieję na wzmocnienie dynamiki współpracy w formule Trójkąta Weimarskiego z udziałem Polski, Niemiec i Francji.

Czaputowicz przedstawił szefowi niemieckiej dyplomacji informacje dotyczące dialogu Polski z Komisją Europejską na temat reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce oraz omówił założenia polskich reform, przedstawione m.in. w tzw. „Białej Księdze”.

W kwestii stosunków dwustronnych ważnym tematem była sprawa praw i przywilejów polskiej społeczności w Niemczech. Omówiono również elementy, które mogą dynamizować współpracę pomiędzy społeczeństwami obu państw.