Szefowa KBW podczas posiedzenia Komisji Wspólnej przedstawiła stan przygotowań do wyborów

30
Sierpień
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego została przedstawiona informacja KBW na temat stanu przygotowań do przeprowadzenia wyborów samorządowych. Od czasu objęcia stanowiska Szef Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak uczestniczy w każdym posiedzeniu Komisji.

Magdalena Pietrzak przedstawiła szczegółową informację dotyczącą stanu przygotowań do wyborów samorządowych. Odnosząc się do sprawy kwestionowania przez niektórych marszałków województw obowiązku drukowania i dostarczania kart do głosowania, szefowa KBW przypomniała, że w tej sprawie wyraźne stanowisko zajęła Państwowa Komisja Wyborcza. – Obowiązek marszałków województw w zakresie wykonania zadań związanych z organizacją i przeprowadzeniem wyborów na obszarze województwa, w tym z drukiem i dostarczeniem kart do głosowania obwodowym komisjom wyborczym na obszarze województwa, wynika z przepisów Kodeksu wyborczego. PKW oczekuje, że marszałkowie województw wykonają swoje ustawowe obowiązki – takie stanowisko zajęła Państwowa Komisja Wyborcza w odpowiedzi na pismo Marszałka Województwa Pomorskiego, skierowane do Marszałka Sejmu.

Ponadto Pietrzak poinformowała zebranych o treści uchwał Państwowej Komisji Wyborczej, podjętych od czasu ostatniego posiedzenia Komisji Wspólnej. Zachęciła również do odwiedzania prowadzonych przez PKW i KBW serwisów internetowych, w których na bieżąco publikowane są informacje dotyczące wyborów samorządowych.

Podczas swojego wystąpienia minister poinformowała, że w skali kraju do rejestracji zostało zgłoszonych ponad 9 tys. komitetów wyborczych. PKW zarejestrowała 26 komitetów, zaś kolejne dwa wezwała do usunięcia wad zawiadomienia. – Bardzo sprawnie przebiega też rejestracja komitetów wyborczych przez komisarzy wyborczych. Zarejestrowali oni już prawie 9 tys. komitetów wyborczych – mówiła Pietrzak.

Następne posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego wyznaczono na 26 września br.