Szefowa MRPiPS zapowiada większą waloryzację emerytur w przyszłym roku

01
Sierpień
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Elżbieta Rafalska w TVP Info mówiła, że w związku z poprawiająca się sytuacją na rynku i rosnącym wskaźnikiem wzrostu wynagrodzeń środki przeznaczone na przyszłoroczną waloryzację emerytur i rent będą ponad dwukrotnie większe i wyniosą 5 mld zł a nie 2 mld zł tak jak w 2017 r. Minister poinformowała także, że w resorcie trwają prace nad jednorazowym dodatkiem dla emerytów.

 – Dzisiaj już wiemy, że waloryzacja w 2018 r. będzie wyższa niż zakładana, ponieważ rosną wynagrodzenia – proponowana była na poziomie 2,4 proc. teraz patrząc jak rosną wynagrodzenia będzie to 2,7 proc. – powiedziała Rafalska.

 Szefowa MRPiPS poinformowała także, że w resorcie trwają prace nad jednorazowym dodatkiem dla emerytów otrzymujących najniższe świadczenia. – Nie lubię wypowiadać się we wstępnej fazie projektu – gdy dopiero ustalamy zasady, potem musimy mieć akceptację ministra finansów i rządu – powiedziała. Rafalska odniosła się także do stwierdzenia „500 plus dla emerytów” tłumacząc, że jeszcze nie wiadomo jaka to będzie kwota. – To jest pomysł, nad którym pracujemy w resorcie. Nie mówię tu o kwocie – ona stanowi pewien punkt odniesienia – od niej możemy policzyć 100 zł w górę, lub w dół, żeby ocenić skutek finansowy takiego dodatku. (…) Nie ma tu jednak mowy o dopłacie miesięcznej, mówimy o dodatku jednorazowym, który mógłby być przeznaczony dla tych emerytów, którzy otrzymują najniższe świadczenia – podkreśliła minister.