Szefowa MSW zapewnia, że Polacy ewakuowani z Ukrainy będą traktowani personalnie

14
Styczeń
2015

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Teresa Piotrowska podczas spotkania z Polakami ewakuowanymi z Donbasu, przebywającymi w ośrodku Caritas w Rybakach zapowiedział, że każdy będzie traktowany indywidualnie. W ten sposób mają być załatwiane wszystkie sprawy związane z adaptacją oraz rozpoczęciem nowego życia w naszym kraju.

Minister spraw wewnętrznych tłumaczyła, że chodzi o załatwianie takich spraw jak kontynuacja studiów w Polsce, nostryfikacja dyplomów, wypełnianie obowiązku szkolnego przez dzieci czy szukanie pracy. Do polski przyleciało łącznie 178 osób. Zostali oni zakwaterowani w dwóch ośrodkach na terenie województwa warmińsko – mazurskiego: w Łańsku i Rybakach. Mają w nich przejść adaptację, która pozwoli na rozpoczęcie nowego etapu w życiu. – Wyjechali z miejsca szczególnie niebezpiecznego. (…) Na lotnisku mówili państwo, że najbardziej potrzebujecie poczucie bezpieczeństwa, spokoju i te ośrodki takie warunki spełniają – zapewniała Teresa Piotrowska. Na początku mają zostać załatwiane wszystkie procedury formalne. Ponadto, osoby które tego potrzebują, przejdą kursy języka polskiego. – Wielu z naszych gości nie zna dobrze języka polskiego, a żeby móc podjąć pracę, lepsza znajomość języka polskiego jest konieczna. Będą też kursy adaptacyjne, orientacyjne, jak np. poruszać się w polskim systemie prawnym – mówiła pani minister.

Z powodu walk trwających na wschodniej Ukrainie, do Polski zostało ewakuowanych 178 osób polskiego pochodzenia, posiadające Kartę Polaka – lub spełniających kryteria jej otrzymania – oraz mogące w inny, udokumentowany sposób potwierdzić swoje pochodzenie.