„Times” pisze, że UE postawi Polsce i Węgrom ultimatum w sprawie przyjmowania uchodźców

05
Kwiecień
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

„The Times”, powołując się na źródła w Unii informuje, że Polska i Węgry otrzymają na jesieni ultimatum dotyczące przyjęcia uchodźców. Jeśli oba kraje nadal będą upierały się przy swoim stanowisku, wówczas spotkają je konsekwencje finansowe.

Brytyjski dziennik przypomina, że Warszawa i Budapeszt do tej pory odrzucały wezwania ze strony Komisji Europejskiej do okazania solidarności z krajami południa Europy, które w największym stopniu były obciążone napływem uchodźców z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu.

„Reszta Unii Europejskiej planuje jeszcze tej jesieni, u szczytu negocjacji w sprawie Brexitu, wymusić jedność na tych dwóch eurosceptycznych krajach rządzonych przez populistyczne i nacjonalistyczne rządy” – pisze korespondent gazety z Brukseli, Bruno Waterfield. Powołując się na anonimowego dyplomatę jednego z krajów założycielskich UE,  informuje, że rządy w Warszawie i Budapeszcie „będą musiały wybrać: czy są w europejskim systemie, czy nie?. (…) Nie można szantażować Unii Europejskiej, nasza jedność ma swoją cenę” – powiedział rozmówca gazety. Według niego, spodziewany wkrótce wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczący zgodności z prawem kwot uchodźczych poprze stanowisko większości państw członkowskich. „Wtedy będą musieli się dostosować do tej decyzji. Jeśli tak się nie stanie, będą musieli się zmierzyć z konsekwencjami, zarówno finansowymi jak i politycznymi. Żadnych wyłączeń – nie ma dłużej możliwości, że ktoś jest trochę w, a trochę poza. Będziemy bardzo zdecydowani w tej sprawie” – zaznaczył dyplomata.

W dzienniku czytamy, że dotychczasowa polityka uchodźcza Wspólnoty „nie była udana, bo wiele państw Unii Europejskiej – w tym Austria, Słowacja i Czechy – chowało się za odmową Polski i Węgier, chcąc opóźnić zaakceptowanie kwot”.