Tusk na 29 kwietnia zapowiedział szczyt UE dotyczący negocjacji z Wielką Brytanią

21
Marzec
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Przewodniczący Rady Europejskiej poinformował, że 29 kwietnia odbędzie się szczyt 27 państw Unii, na którym zostaną przyjęte wytyczne do negocjacji z Wielką Brytanią w sprawie Brexitu.

 – Osobiście wolałbym, żeby Wielka Brytania nie zdecydowała o wyjściu z UE, ale większość brytyjskich wyborców postanowiła inaczej. Dlatego musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, żeby proces rozwodowy był jak najmniej bolesny dla UE – powiedział na konferencji prasowej w Brukseli Donald Tusk.

Wczoraj przedstawiciel brytyjskiego rządu przy UE Tim Barrow powiadomił unijne instytucje, że 29 marca premier Theresa May wyśle oficjalny list informujący o zamiarze opuszczenia Wspólnoty przez Wielką Brytanię. Tego samego dnia, szefowa brytyjskiego rządu wystąpi w parlamencie i oficjalnie poinformuje posłów o uruchomieniu procedury wyjścia ze Wspólnoty.

Z kolei minister Davis powiedział:  – Jesteśmy na progu najważniejszych negocjacji naszego pokolenia. (…) Cele negocjacyjne tego rządu są jasne: chcemy porozumienia korzystnego dla wszystkich narodów i regionów Wielkiej Brytanii, ale także dla całej Europy, nowego, pozytywnego partnerstwa między nami a przyjaciółmi i sojusznikami w Unii Europejskiej.