Tusk o negocjacjach w sprawie Brexitu

30
Marzec
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk po odebraniu notyfikacji informującej o zamiarze wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej powiedział, że celem w negocjacjach w Wielką Brytanią będzie minimalizacja kosztów Brexitu dla obywateli, firm i krajów UE.

Tusk otrzymał pismo od brytyjskiego ambasadora Tima Barrowa, które uruchamia zapisaną w artykule 50. unijnego traktatu procedurę wystąpienia z UE. Procedura ma się zakończyć w ciągu dwóch lat.

Podczas krótkiego wystąpienia szef RE powiedział, że – nie ma powodu, żeby udawać, że to szczęśliwy dzień, zarówno w Brukseli, jak i Londynie. (…) Większość Europejczyków, włączając w to prawie połowę brytyjskich głosujących, wolałaby, żebyśmy zostali razem – stwierdził.

 Tusk zaznaczył, że zarówno on, jak i Komisja Europejska posiadają – mocny mandat, by chronić interesy 27. (…) W tym procesie nie ma nic do wygrania i mówię tu o obu stronach. W istocie chodzi o ograniczenie szkód. (…) Naszym celem jest minimalizacja kosztów dla obywateli, firm i krajów UE. Zrobimy wszystko co w naszej mocy i mamy narzędzia, by osiągnąć ten cel – podkreślił szef Rady Europejskiej.

Tusk zaznaczył, że dopóki Wielka Brytania nie opuści Wspólnoty unijne prawo – obowiązuje wobec i wewnątrz Wielkiej Brytanii.