Ubywa Polaków

26
Lipiec
2016

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

W  „Dzienniku Gazecie Prawnej” czytamy, że pomimo większej ilości ślubów oraz liczby urodzeń, Polaków jest coraz mniej. Już piąty rok z rzędu kurczy się liczba ludności naszego kraju.

 

Według wstępnych szacunków GUS-u pod koniec  czerwca Polaków było 38 mln 422 tys. – o 15 tys. mniej niż pod koniec zeszłego roku i o 27 tys. mniej niż przed rokiem. Na taką sytuację największy wpływ miał fakt, iż w pierwszym półroczu 2016 r. liczba zgonów była o prawie 9 tys. większa od liczby urodzeń. Jednocześnie GUS podaje, że w I półroczu przyszło na świat ok. 191 tys. dzieci, czyli o prawie 10 tys. więcej niż przed rokiem. „Ten wzrost wynika prawdopodobnie z decyzji, jakie podjęły liczne roczniki trzydziestokilkuletnich kobiet, które wcześniej odkładały decyzję o urodzeniu dziecka w związku z edukacją, karierą zawodową albo ze względu na trudną sytuację na rynku pracy” – uważa dr Agata Zygmunt, demograf z Uniwersytetu Śląskiego.

Wzrosła także liczba małżeństw. Od stycznia do końca czerwca tego roku związek małżeński zawarło 74 tys. par – o 5 tys. więcej niż w roku ubiegłym. Według prof. Henryka Domańskiego z PAN wzrost ten może mieć związek z większym poczuciem bezpieczeństwa wśród młodych ludzi.