V runda Dialogu Strategicznego Polska-Chiny w Pekinie

02
Październik
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

W ramach V rundy Dialogu Strategicznego Polska-Chiny odbywającej w Pekinie wiceminister spraw zagranicznych Marek Magierowski odbył rozmowy z wiceszefem chińskiej dyplomacji Wang Chao – poinformował resort.

„Podczas spotkania dokonano szerokiego przeglądu kwestii bilateralnych, jak również omówiono najważniejsze zagadnienia dotyczące aktualnych wydarzeń na arenie międzynarodowej. W rozmowie ze swoim chińskim odpowiednikiem wiceminister Magierowski przedstawił propozycje wzmocnienia mechanizmów polsko-chińskiego partnerstwa strategicznego. Wiceszefowie dyplomacji obu państw omówili także szereg obszarów współpracy dwustronnej, m.in. w zakresie inwestycji, infrastruktury, handlu, polityki klimatycznej i energetycznej, kultury, turystyki oraz współpracy na szczeblu regionalnym i lokalnym. W zakresie współpracy wielostronnej w formacie 16+1, grupującym kraje środkowo- i wschodnioeuropejskie oraz Chiny, obaj wiceministrowie wymienili opinie na temat zbliżającego się szczytu premierów w Budapeszcie w listopadzie. Zwrócili przy tym uwagę m.in. na towarzyszące mu Forum Biznesu, które tworzy dodatkowe możliwości kontaktu dla przedsiębiorców polskich i chińskich” – napisało ministerstwo w komunikacie.

 Wiceminister Magierowski przypomniał też o II Spotkaniu Ministrów Transportu 16+1, które odbędzie się w Warszawie w dniach 25-26 października. – Wierzymy, że Chiny będą zainteresowane planowanymi projektami dotyczącymi żeglugi śródlądowej w Polsce, a rozmowy podczas październikowej konferencji mogłyby przybliżyć konkretne decyzje w tym obszarze naszej współpracy – powiedział wiceszef polskiego MSZ.

„Dialog strategiczny jest jednym z mechanizmów polsko-chińskiego partnerstwa strategicznego, ustanowionego w 2011 r. i wzmocnionego w 2016 r. Rozmowy na szczeblu wiceministrów spraw zagranicznych odbywają się w cyklu dorocznym, na przemian w obu państwach. Podczas wizyty w Pekinie wiceminister Magierowski spotkał się także z wiceszefem Centrum Badań nad Rozwojem Rady Państwowej ChRL, a także z ekspertami międzynarodowymi pracującymi w Chinach” – poinformował resort.