W bieżącym roku spadła liczba inwestycji zagranicznych w Polsce

22
Czerwiec
2016

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

„Puls Biznesu” pisze o raporcie dotyczącym inwestycji zagranicznych, który nie jest korzystny dla Polski. Rok temu, po raz pierwszy nasz kraj znalazł się w raporcie inwestycyjnym UNCTAD w pierwszej dwudziestce krajów pod względem napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ). W tym roku znaleźliśmy się na bardzo dalekiej pozycji.

„Z niecałymi 7,5 mld dolarów inwestycji w 2015 r. Polska jest daleko poza czołówką, bo zajmujące dwudziestą pozycję Chile ma na koncie 16 mld dolarów” – czytamy w gazecie. „Puls Biznesu” zauważa, że deklasyfikacja naszego kraju jest tym bardziej zaskakująca, ponieważ światowe trendy są zupełnie odwrotne. „Napływ BIZ na świecie urósł o 38 proc. do 1,76 bln dolarów, a do krajów rozwiniętych odbił od najwyższego poziomu od 2007 r. – do 962 mld” – czytamy w artykule.

Dziennik przytacza także wypowiedź Doroty Dąbrowskiej, dyrektor zarządzającej z amerykańskiej izby handlowej, która stwierdziła „To, że Chile, kraj o połowę mniejszy od Polski, miał dwa razy więcej BIZ, świadczy, że mamy wciąż duży, ale niewykorzystany, potencjał”.