W Sejmie o partnerstwie rad seniorów z samorządami

03
październik
2016

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

1 października br. – w Międzynarodowy Dzień Osób Starszych – w Sejmie odbyła się konferencja „Rady seniorów – partnerstwo z samorządami”. Otworzył ją wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński. Spotkanie zostało objęte honorowym patronatem marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

Otwierając konferencję wicemarszałek Brudziński przeczytał list marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego skierowany do uczestników spotkania. – Od wielu lat odnotowujemy w kraju niż demograficzny a wraz z nim rosnącą grupę seniorów – osób młodych duchem i nadal aktywnych, od których młodsze pokolenia wciąż mogą się wiele nauczyć – zwrócił uwagę marszałek Sejmu w swoim przesłaniu. – Zmiany powinny zachodzić nie tylko w sposobie postrzegania seniorów, lecz przede wszystkim w takich obszarach jak: ochrona zdrowia, profilaktyka, opieka społeczna, dostęp do kultury i edukacji – dodał. Marszałek Marek Kuchciński zaznaczył też potrzebę zintegrowanej współpracy wielu podmiotów, m.in. państwowych i samorządowych, w celu stworzenia warunków do wprowadzenia tych zmian.

– Bardzo ważne są wszelkie działania podejmowane na poziomie lokalnym, ponieważ odpowiadają one na bieżące problemy mieszkańców i specyfikę regionu, stąd znacząca rola rad seniorów, które z jednej strony potrafią doskonale sprecyzować potrzeby osób starszych, z drugiej zaś określić możliwości samorządów – podkreślił marszałek Sejmu.

– Głównym celem polityki społecznej wobec osób starszych w obszarze aktywności obywatelskiej jest zwiększanie ich zaangażowania w życie społeczeństw lokalnych i sprawy kraju, ale także wzrost ich roli w rozwiązywaniu problemów społecznych – mówiła podsekretarz stanu w ministerstwie rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Bojanowska tłumacząc, że gminne rady seniorów są jedną z form tworzenia na poziomie lokalnym warunków do rozwoju zaangażowania obywatelskiego seniorów.

Przedstawiciele organizacji seniorskich, parlamentarzyści i członkowie Rady Ministrów oraz eksperci rozmawiali m.in. o aktywności zawodowej i społecznej osób starszych oraz o ich roli w lokalnej polityce międzypokoleniowej. Poruszono też temat sytuacji demograficznej w Polsce oraz kwestii potrzeb zdrowotnych seniorów. Spotkanie było również okazją do dyskusji o współpracy gminnych rad seniorów z władzą samorządową.

Organizatorem wydarzenia była Komisja Polityki Senioralnej przy współudziale Ministerstw: Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Możliwość tworzenia gminnych rad seniorów została wprowadzona na mocy nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym przyjętej przez Sejm 11 października 2013 r. Rady mają charakter konsultacyjno-doradczy. Skupiają przedstawicieli osób starszych, organizacji działających na ich rzecz oraz prowadzących uniwersytety trzeciego wieku.
Międzynarodowy Dzień Osób Starszych jest obchodzony 1 października od 26 lat – został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 14 grudnia 1990 r.