W Sejmie trwa IV Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier

04
październik
2016

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Już po raz drugi Sejm włączył się w organizację Warszawskiego Tygodnia Kultury Bez Barier – inicjatywy Fundacji Kultury Bez Barier mającej na celu tworzenie warunków umożliwiających osobom niepełnosprawnym dostęp do najważniejszych instytucji i obiektów kultury.

W ramach Warszawskiego Tygodnia Kultury Bez Barier na przełomie września i października Sejm kilkakrotnie udostępni swoje wnętrza osobom z niepełnosprawnością intelektualną oraz ruchową, a także osobom niewidomym i niesłyszącym.

Dzięki tegorocznej edycji cyklu Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier pierwsi zwiedzający odwiedzili Sejm w poniedziałek 26 września. Tego dnia Biuro Komunikacji Społecznej zorganizowało zwiedzanie Sejmu dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Kolejne grupy zwiedzają gmach tą samą, wspólną trasą, która prowadzi przez najważniejsze miejsca w Sejmie. Goście mogą zobaczyć m.in. galerię Sali Posiedzeń Sejmu, Hall Główny, Salę Kolumnową czy Korytarz Marszałkowski. Wyjątkowo dla osób niewidomych i poruszających się na wózkach udostępniona jest Sala Posiedzeń Sejmu.

Sejm włączając się w organizację Warszawskiego Tygodnia Kultury Bez Barier kontynuuje podejmowanie wysiłków mających na celu udostępnianie swojej siedziby wszystkim osobom, również tym niepełnosprawnym. W 2009 r. Fundacja „Integracja” przyznała Kancelarii Sejmu certyfikat „Obiekt bez barier” co sprawiło, że  polski parlament zaczęto określać jako jeden z najbardziej przyjaznych osobom niepełnosprawnym. W minionych kilku latach budynki parlamentu zostały dostosowane do tego, aby osoby z różnym typem niepełnosprawności mogły w nich pracować, przemieszczać się, ale również je zwiedzać. W tym celu Kancelaria Sejmu zamówiła makietę Sali Posiedzeń Sejmu dla osób niewidomych i niedowidzących oraz mapy tyflograficzne, a wszyscy pracownicy Wszechnicy Sejmowej zostali przeszkoleni w zakresie audiodeskrypcji.  Ponadto w Punkcie Informacyjnym Sejmu udostępniono usługę tłumaczenia migowego online.

Tym samym Sejm przyczyniając się do wyrównywania szans osób z różnym rodzajem niepełnosprawności chce być przykładem dla innych w pokonywaniu barier
dotyczących równego dostępu obywateli do najważniejszych instytucji.

Organizatorami tegorocznej akcji pod hasłem „Nie dzieli nas nic” są Fundacja Kultury Bez Barier, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy oraz Teatr Ochoty i Bemowskie Centrum Kultury, a w projekcie – obok Sejmu – wezmą udział  m.in. Zamek Królewski, Centrum Nauki Kopernik oraz liczne muzea i teatry. WTKBB to akcja, która z każdym rokiem cieszy się coraz większym zainteresowaniem, nie ma sobie równych w skali kraju i przybiera z każdym rokiem na sile, rozmachu i atrakcyjności. To ponad 100 wydarzeń, które odbywają się w stolicy oraz w wielu innych miastach Polski m.in. w Krakowie, Wrocławiu, Łodzi i Lublinie.