Według KRS nowelizacja ustawy o jej działaniu doprowadzi do zmiany ustroju państwa

08
marzec
2017

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Krajowa Rada Sądownictwa, przed przyjęciem przez rząd nowelizacji ustawy regulującej jej działanie, podtrzymała krytyczne uwagi dotyczące rządowego projektu. KRS zaznaczyła, że projekt zawiera niekonstytucyjne rozwiązania i doprowadzi do zmiany ustroju państwa.

„Charakter rozwiązań naruszających Konstytucję RP zawartych w opiniowanym projekcie ustawy oznacza, że uchwalenie tego projektu w obecnym kształcie będzie równoznaczne ze zmianą ustroju państwa” – napisała w opinii KRS. Jednocześnie podkreśliła, że ani rząd, ani minister sprawiedliwości nie są podmiotami posiadającymi inicjatywę ustawodawczą w zakresie zmian w Konstytucji.

Rada zwróciła także uwagę, że kolejna wersja projektu, odbiega w znacznym stopniu od propozycji przedstawianych w ciągu minionych 10 miesięcy, co „dowodzi braku spójnej koncepcji Ministra Sprawiedliwości”. KRS uważa, iż obecna wersja projektu ustawy „w jeszcze większym stopniu narusza Konstytucję RP. (…) Na dezaprobatę zasługuje również pośpiech, w jakim przygotowywane są kolejne warianty zmian przepisów regulujących funkcjonowanie konstytucyjnego organu państwa, jakim jest Krajowa Rada Sądownictwa. Narzucone tempo prac legislacyjnych wpływa negatywnie na jakość opiniowanego projektu ustawy, co przejawia się również w powierzchowności jego uzasadnienia. Należy również zauważyć, że po przesłaniu Radzie projektu opiniowanej ustawy podlegał on istotnym zmianom, o których wprowadzeniu nie powiadomiono Rady” – czytamy w oświadczeniu KRS.

Według Rady ostatnia wersja projektu przyznająca Sejmowi kompetencje wyboru członków KRS, odbiera jej członkom przymiot „reprezentantów samorządu sędziowskiego”, a to z kolei narusza konstytucyjny trójpodział władz i prowadzi do upolitycznienia sędziów.

„Konstytucja stanowi, że Krajowa Rada Sądownictwa jest organem jednolitym i nie przewiduje jej wewnętrznego podziału” – podkreśla KRS odnosząc się do propozycji wprowadzenia w ramach Rady dwóch odrębnych zgromadzeń. „W ten sposób projektodawca chce zmniejszyć znaczenie głosu sędziów na rzecz głosu polityków wchodzących w skład Rady” – zauważyła KRS.

Kolejny punkt, do którego krytycznie odniosła się Rada dotyczy propozycji przerwania – po upływie 30 dni od wejścia w życie nowelizacji – kadencji obecnych członków KRS wybranych spośród sędziów Sądu Najwyższego, sądów administracyjnych, sądów powszechnych i sądów wojskowych „na konstytucyjnie gwarantowaną czteroletnią kadencję. (…) Co więcej, jednocześnie nie przerywa się kadencji członków Rady wybranych przez parlament” – podkreśliła Rada.