Wiceszef ME na Transatlantic Energy Security Forum

23
Marzec
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Energii Michał Kurtyka wraz z Pełnomocnikiem Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotrem Naimskim uczestniczył w USA w Transatlantic Energy Security Forum. 

Prowadzone w USA rozmowy dotyczyły m.in. zwiększenia znaczenia LNG w koszyku dostaw gazu ziemnego do Polski oraz wyzwań dla polskiego rynku gazu ziemnego, związanego z realizacją gazociągu Nord Stream 2.

– Nasi partnerzy wiedzą, że Polska jest perspektywicznym kierunkiem dla dostaw gazu. Nasz rynek nieprzerwanie się rozwija, a zużycie gazu rośnie. Kontrakty na dostawę LNG, pochodzące z terminalu skraplającego Sabine Pass w USA w Luizjanie pokazały, że amerykańskie LNG może być konkurencyjne cenowo w Europie – powiedział wiceminister.
– Jednak żeby biznes mógł bez przeszkód się rozwijać, konieczne są równe warunki dla wszystkich, tymczasem dyskusja na forum UE na temat rewizji tzw. dyrektywy gazowej pokazuje, że część państw członkowskich chce specjalnego traktowania dla rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2. To nieakceptowalne. – stwierdził Kurtyka.