Wizyta Marszałka Sejmu w Berlinie i spotkanie z przewodniczącym Bundestagu

02
Luty
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

O polsko-niemieckiej współpracy parlamentarnej, także w kontekście spraw wschodnich i zachodnich, Trójkąta Weimarskiego i rozmów o przyszłości UE rozmawiał w Berlinie marszałek Sejmu Marek Kuchciński z przewodniczącym niemieckiego Bundestagu Wolfgangiem Schäuble.

– Łączy nas wspólna troska o wzajemne wspieranie się i wspólne możliwości współpracy w przyszłości – podkreślił Marszałek Sejmu podczas wizyty w stolicy Niemiec.

– Dla nas, polityków wielopokoleniowe podejście, można powiedzieć w pewnym sensie republikańskie, czy konserwatywne, polega na tym, żeby wyciągać jak najwłaściwsze wnioski z dobrze poznanej przeszłości i w oparciu o nie budować dobrą przyszłość – tłumaczył Marek Kuchciński przed rozpoczęciem bilateralnych rozmów ze swoim niemieckim odpowiednikiem. W jego ocenie szanse na polepszanie klimatu w relacjach polsko-niemieckich są bardzo duże, ale przed obydwoma krajami ogromna praca polegająca m.in. na potrzebie włączenia się naszych parlamentów. – Nie tylko w kategoriach dotychczasowej praktyki – spotkań grup bilateralnych, niektórych komisji, czy Prezydiów Sejmu i Bundestagu – ale potrzebne są także wzajemne wizytacje parlamentarzystów w różnych częściach obu krajów celem lepszego poznania spraw nas interesujących, ułatwienia i rozwoju kontaktów – podkreślił. – To składa się na wielki plan przełamywania barier i granic, które po czasach komunistycznych dalej tkwią także w Unii Europejskiej – powiedział.

Podsumowując wizytę w Berlinie na konferencji prasowej, Marszałek Sejmu poinformował też o zaproszeniu przewodniczącego Schäuble do złożenia oficjalnej wizyty w Polsce na rocznicę 550-lecia powstania dwuizbowego Sejmu, która odbędzie się 13 lipca.

W stolicy RFN marszałek Sejmu odwiedził także muzeum „Topografia Terroru” dokumentujące mechanizmy i zbrodnie niemieckiego nazistowskiego aparatu terroru. W czasach III Rzeszy znajdowała się tam centrala Gestapo i SS oraz Główny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy. W trakcie wizyty Marek Kuchciński spotkał się również z przedstawicielami niemieckiej Polonii. W wizycie uczestniczył też Szymon Szynkowski vel Sęk, przewodniczący Polsko-Niemieckiej Grupy Parlamentarnej.