Wizyta Marszałka Sejmu w Republice Czeskiej – zapowiedź

23
Maj
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Na zaproszenie Przewodniczącego Izby Poselskiej Parlamentu Republiki Czeskiej Radka Vondračka, odbędzie się wizyta oficjalna marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego w Republice Czeskiej. Rozmowy dotyczyć będą wzmacniania Grupy Wyszehradzkiej, szczególnie w kontekście zbliżającej się prezydencji Czech w V4, współpracy parlamentarnej oraz rozwijania dobrosąsiedzkich stosunków.

W trakcie dwudniowej wizyty planowane jest też spotkanie Marszałka Sejmu z Premierem Republiki Czeskiej Andrejem Babišem, Przewodniczącym Senatu Rep. Czeskiej Milanem Štěchem oraz z Kardynałem Dominikiem Duką, Arcybiskupem Pragi.

W Sejmie RP działa Polsko-Czeska Grupa Parlamentarna, która ukonstytuowała się 26 lutego 2016 roku. Przewodniczy jej poseł Grzegorz Janik, który również weźmie udział w wizycie.

Ostatnia robocza wizyta Marszałka Sejmu w Pradze miała miejsce w marcu 2016 r., a  w czerwcu 2016 r. odbyło się wspólne posiedzenie Prezydiów Sejmu RP i Izby Poselskiej Parlamentu Rep. Czeskiej w Dolnich Moravicach.

W dniach 9–11 maja 2018 r. prezydent Czech Miloš Zeman złożył wizytę w Polsce. Spotkał się z prezydentem RP, premierem, marszałkami Sejmu i Senatu. Polska była drugim, po Słowacji, krajem oficjalnej wizyty prezydenta Zemana po reelekcji w styczniu 2018 r.