Wizyta Przewodniczącego Izby Poselskiej Czech w Sejmie

11
Czerwiec
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

– Cieszę się, że możemy się ponownie spotkać, tym razem tu w Warszawie, przy okazji tak znakomitego przedsięwzięcia jakim jest szczyt przywódców państw B9 – powiedział Marek Kuchciński witając w Sejmie przewodniczącego czeskiego parlamentu Radka Vondráčeka. – Dziękuję również za gościnność i owocne konsultacje, które stały się bodźcem do rozwijania dalszej współpracy parlamentarnej – dodał Marszałek Sejmu, nawiązując do majowej wizyty w Pradze.

– Ostatnio rozmawialiśmy o wielu ciekawych projektach. Przed nami dużo pracy, ale jestem przekonany, że efekty będą bardzo dobre – powiedział Radek Vondráček odnosząc się do planowanych polsko-czeskich działań, które mają wzmocnić współpracę obu parlamentów. – Udoskonalenie współpracy na poziomie bilateralnym oraz w ramach Grupy Wyszehradzkiej możemy sprawić, że nasze wspólne potrzeby będą wyraźniej dostrzegane na forum europejskim – podkreślił czeski polityk.

Marek Kuchciński ocenił, że oba parlamenty powinny niezwłocznie powołać komisje branżowe i zwiększyć udział przedstawicieli rządów w pracach parlamentów oraz rozwijać współpracę kulturalną. – Spotkanie z przewodniczącym czeskiego parlamentu odbyło się jak zawsze w przyjacielskiej atmosferze. Naszym wspólnym celem jest szybka wymiana informacji i wspólne stanowisko wobec kluczowych unijnych zagadnień oraz interesów V4 – ocenił po spotkaniu w komentarzu na Twitterze marszałek Kuchciński.

Przewodniczącemu czeskiej Izby Poselskiej podczas wizyty w Sejmie towarzyszyli: Ivan Jestřáb, ambasador Czech, Jan Štrof, dyrektor kancelarii czeskiego parlamentu oraz Jan Sechter, doradca ds. zagranicznych. Ze strony polskiej na spotkaniu obecni byli zastępca szefa Kancelarii Sejmu Adam Podgórski, dyrektor Biura Spraw Międzynarodowych Jan Pastwa, a także doradca Marszałka Sejmu Maciej Szymanowski.