Wizyta szefa MSZ w Estonii

05
Czerwiec
2018

Posted by nawiejskiej

Posted in Na Wiejskiej

0 Comments

Celem dwudniowej wizyty Jacka Czaputowicza w Tallinnie było wzmocnienie współpracy regionalnej państw leżących w basenie Morza Bałtyckiego.

 

– Dla Polski współpraca bałtycka stanowi jeden z priorytetów polityki zagranicznej. Naszym celem jest dbanie o bezpieczeństwo i dobrobyt naszego regionu – powiedział szef polskiej dyplomacji.

„Pobyt ministra Jacka Czaputowicza w Tallinnie rozpoczął się w niedzielę od udziału w spotkaniu dwustronnym premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Estonii Jürim Ratasem oraz w spotkaniu czterostronnym z udziałem premierów Polski, Estonii, Łotwy i Litwy. Głównymi tematami rozmów były wspólne wyzwania z dziedziny polityki bezpieczeństwa oraz współpraca na rzecz rozbudowy infrastruktury regionalnej, zarówno w aspekcie transportowym jak i energetycznym” – poinformował resort.

Szef MSZ wygłosił także przemówienie otwierające 9. Forum Strategii Unii Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego, którego głównym organizatorem jest estońskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Czaputowicz zwrócił uwagę na potrzebę zachowania jedności państw położonych nad Bałtykiem wobec wspólnych wyzwań.  – Musimy zjednoczyć wysiłki na rzecz ochrony wrażliwego ekosystemu Bałtyku, rozwoju połączeń infrastrukturalnych oraz wzmocnienia innowacyjności naszych gospodarek, także poprzez rozbudowę rynku cyfrowego – stwierdził. W tym kontekście minister mówił o szczególnym znaczeniu polityki spójności dla wzmacniania potencjału i przewagi konkurencyjnej całego regionu. Ponadto wskazał na zagrożenia dla regionu płynące ze strony militarnego wzrostu aktywności Rosji nad Bałtykiem oraz planów budowy gazociągu Nord Stream 2. Szef MSZ zaprosił również uczestników Forum w Tallinnie na kolejną, jubileuszową edycję wydarzenia, która odbędzie w 2019 roku w Polsce.